Gelişimsel dil bozukluğu riski olan çocukların ebeveynlerinin dil ve konuşma terapisi sürecine katılım deneyimleri
Experiences of parental involvement in the speech and language therapy process for children at risk of developmental language disorder
  1. Tez No: 1001983
  2. Yazar: ŞEVVAL ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ÇİĞDEM KİRAZLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Psikoloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
Özet
Dil ve konuşma terapisi sürecinde ebeveyn katılımı terapinin başarısını belirleyen en önemli unsurlardan biri olarak kabul edilmektedir. Bu çalışma kronolojik olarak 3:00-4:11 yaş aralığındaki gelişimsel dil bozukluğu riski (rGDB) olan çocukların ebeveynlerinin dil ve konuşma terapisi sürecine katılım deneyimlerinin incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma deseni benimsenmiş ve veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Çalışma grubu rGDB olan ve en az 12 seans dil ve konuşma terapisi almış çocukların ebeveynlerinden oluşmaktadır. Görüşmelerin sonunda toplam 12 ebeveynden (9 anne, 3 baba) elde edilen veriler tematik analiz yoluyla, MAXQDA programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda 5 ana tema 17 alt tema belirlenmiştir. Ana temalar 1) başvuru, 2) terapi sürecine dair belirsizlik, 3) aile katılımı, 4) terapi ilişkisi kurulması, 5) ilerlemeden memnuniyet olarak belirlenmiştir. Bulgular; ebeveynlerin sürecin başlangıcında yoğun bir belirsizlik yaşadıklarını, ancak dil ve konuşma terapisti ile yapılan iş birliği ve terapi hedeflerinin günlük hayata aktarılması ile bu sürecin aktif bir katılıma dönüştüğünü göstermiştir. Ayrıca toplumsal önyargıların ve uzman yönlendirmelerinin başvuru kararı üzerinde belirleyici olduğu görülmüştür. Araştırma ebeveyn katılımının çok boyutlu bir süreç olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen sonuçlar ebeveynlerin sürece dahil edilmesinde karşılaşılan zorlukların aşılması için öneriler sunmaktadır. Dil ve konuşma terapisti ve ebeveynin güvene dayalı iş birliği içinde ilerlemesinin ve ilerlemenin somut olarak gözlenmesinin ebeveynin memnuniyetini ve sürece katılımı artıran unsurlar olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Parental involvement in the speech and language therapy process is considered one of the most important elements determining the success of the therapy. This study was conducted to examine the participation experiences of parents of children aged 3:00–4:11 years who are at risk for developmental language disorder (rDLD) in the speech and language therapy process. A qualitative research design was adopted in the study, and data were collected through semi-structured interviews. The study group consists of parents of children with rDLD who have received at least 12 sessions of speech and language therapy. Data obtained from a total of 12 parents (9 mothers, 3 fathers) at the end of the interviews were analyzed using thematic analysis with the MAXQDA software. As a result of the analysis, 5 main themes and 17 sub-themes were identified. The main themes were identified as 1) application, 2) uncertainty regarding the therapy process, 3) parental involvement, 4) establishment of the therapeutic relationship, and 5) satisfaction with progress. Findings showed that parents experienced intense uncertainty at the beginning of the process, but this process turned into active participation through collaboration with the speech and language therapist and the transfer of therapy goals into daily life. Furthermore, it was observed that social prejudices and specialist referrals were decisive in the application decision. The research reveals that parental involvement is a multidimensional process. The results obtained offer recommendations for overcoming the difficulties encountered in involving parents in the process. It is emphasized that the progress of the speech and language therapist and the parent in trust-based cooperation and the concrete observation of progress are factors that increase parental satisfaction and participation in the process.