Bir adliyedeki personelin eğitim düzeyi ile ağız ve diş sağlığı bakım alışkanlıkları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evalution of the relationship between the educational level of the staff in a courthouse and the habits of oral and dental care
  1. Tez No: 1001984
  2. Yazar: SEDA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİYE UĞRAŞ DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Ağız ve diş sağlığı, bireylerin yaşam kalitesini ve genel sağlık durumunu önemli ölçüde etkileyen kritik bir faktördür. Düzenli diş bakımı ve sağlık kontrolleri, bu alandaki sorunları önleyerek hem fiziksel hem de psikolojik iyilik halini destekler. Bu çalışmada ile adliyede çalışan personelin eğitim düzeyi ile ağız ve diş sağlığı bakım alışkanlıkları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, bir adliyede çalışan ve çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 324 personel ile yapılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik özelliklerini ve ağız ve diş sağlığı bakım alışkanlıklarını değerlendirmeye yönelik anket formu uygulanmıştır. Eğitim seviyesi ile diş fırçalama sıklığı, diş fırçası değişim sıklığı ve diş ipi kullanım sıklığı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Buna göre lisans ve üzeri eğitim düzeyine sahip personeller, lise eğitim düzeyine sahip personellerden daha yüksek diş fırçalama ve diş ipi kullanımı sıklığına sahiptir. Diş fırçası değişim sıklığı da lisans ve üzeri eğitim seviyesindeki personellerde daha düzenli bir şekilde gerçekleşmektedir. Meslekleri ile diş ipi kullanım sıklığı ve kendi ağız ve diş sağlığı durumunu değerlendirme arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Buna göre mesleklerin de bireylerin ağız bakım alışkanlıklarını etkilediği görülmektedir. Eğitim ve meslek, bireylerin ağız sağlığı konusundaki bilinç seviyelerini artırmakta önemli rol oynamakla birlikte kişisel motivasyon, aile alışkanlıkları, çevresel faktörler ve bireyin diğer tutum ve davranışları da ağız bakım alışkanlıklarını şekillendiren önemli etkenlerdir.
Özet (Çeviri)
Oral and dental health is a critical factor that significantly affects individuals' quality of life and overall health status. Regular dental care and health check-ups support both physical and psychological well-being by preventing issues in this area. This study aims to evaluate the relationship between the educational level of personnel working in the courthouse and their oral and dental health care habits. The research was conducted with the participation of 324 personnel who work in a courthouse and voluntarily agreed to participate in the study. Participants were given a questionnaire to assess their sociodemographic characteristics and oral and dental health care habits. A significant relationship was found between educational level and the frequency of tooth brushing, frequency of toothbrush replacement, and frequency of floss usage. Accordingly, personnel with a bachelor's degree or higher have higher frequencies of tooth brushing and floss usage compared to those with a high school education. The frequency of toothbrush replacement also occurs more regularly among personnel with a bachelor's degree or higher. A significant relationship was found between their professions and the frequency of floss usage as well as self-assessment of their oral and dental health status. This indicates that professions somewhat influence individuals' oral care habits. While education and profession play an important role in increasing individuals' awareness of oral health, personal motivation, family habits, environmental factors, and other attitudes and behaviors of the individual are also significant factors shaping oral care habits.