Birinci basamakta çalışan sağlık profesyonellerinin kültürel yeterlilik düzeyleri ve zenofobi ilişkisi
The relationship between cultural compentence levels and xenophobia among primary care health professionals
  1. Tez No: 1002001
  2. Yazar: KEZBAN ERDEM ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER YURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Halk Sağlığı, Nursing, Public Health
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma,birinci basamakta çalışan sağlık profesyonellerinin kültürel yeterlilik düzeyleri ile zenofobi eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türdeki araştırmanın örneklemini, İstanbul il sağlık müdürlüğüne bağlı aile sağlığı merkezlerinde görev yapan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 317 sağlık profesyoneli oluşturmuştur. Veriler Tanımlayıcı Bilgi Formu, Birinci Basamakta Çalışan Sağlık Personelinin Kültürel Yeterlilik Ölçeği ve Zenofobi Ölçeği kullanılarak toplanmış; analizlerde tanımlayıcı istatistikler, t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Katılımcıların %69,7'si kadın, %63,4' evli olup, %42,9'u 31–40 yaş grubundadır. Örneklemin %65,6'sı lisans, %23,0'ı yüksek lisans/doktora mezunudur. Katılımcıların %49,8'i farklı bir dil konuşabildiğini, %55,2'si daha önce yurtdışına kısa süreli ziyaret yaptığını belirtmiştir. Farklı kültürlerden bireylerle yakın çevre ilişkisine sahip olanların oranı %43,5'tir. Araştırma bulgularına göre sağlık profesyonellerinin kültürel yeterlilik düzeyleri orta–yüksek, zenofobi düzeyleri ise orta düzeydedir. Kültürel yeterlilik ile zenofobi arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki saptanmıştır (p<0,05). Kültürel yeterlilik arttıkça zenofobi toplam puanı ile tehdit algısı ve kaçınma alt boyut puanlarının azaldığı belirlenmiştir. Eğitim düzeyine göre yapılan karşılaştırmalarda zenofobi puan ortalamalarının anlamlı biçimde farklılaştığı (F=4,097; p=0,018), yüksek lisans/doktora mezunlarının zenofobi puanlarının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Kültürel yeterlilik toplam puanı ve alt boyutları da eğitim düzeyine göre anlamlı farklılık göstermiştir (p<0,01).Katılımcıların %85,8'inin yabancı hastaların yeni hastalıklar getirdiği görüşüne katılması ve %55,8'inin yabancı biriyle olumsuz deneyim yaşadığını belirtmesi dikkat çekicidir. Sonuç olarak, kültürel yeterliliğin sağlık profesyonellerinde zenofobi eğilimlerini azaltmada önemli bir rol oynadığı görülmüştür. Bu bulgular, sağlık hizmetlerinde kültürel yeterliliği artırmaya yönelik eğitim ve uygulamaların yaygınlaştırılmasının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between the cultural competence levels and xenophobia tendencies of healthcare professionals working in primary care. The research, designed as a descriptive and correlational study, included a sample of 317 healthcare professionals who were working in family health centers affiliated with the Istanbul Provincial Health Directorate and who voluntarily agreed to participate in the study. Data were collected using the Descriptive Information Form, the Cultural Competence Scale of Primary Health Care Personnel, and the Xenophobia Scale.The data were analyzed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) for Windows.Descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation, and regression analyses were employed. Statistical significance was evaluated at a 95% confidence interval with a significance level of pvelt;0.05. Of the participants, 69.7% were female, 63.4% were married, and 42.9% were between the ages of 31 and 40. The majority of the participants held a bachelor's degree (65.6%), while 23.0% had a master's or doctoral degree. Nearly half of the participants reported speaking a foreign language (49.8%), and 55.2% had previously traveled abroad for a short period. Additionally, 43.5% reported having close relationships with individuals from different cultural backgrounds. The findings indicated that health professionals had moderate to high levels of cultural competence and moderate levels of xenophobia. A statistically significant negative relationship was found between cultural competence and xenophobia (pvelt;0.05). As cultural competence increased, total xenophobia scores as well as threat perception and avoidance subscale scores significantly decreased. Comparisons according to educational level revealed significant differences in xenophobia scores (F=4.097; p=0.018), with higher xenophobia scores observed among participants holding a master's or doctoral degree. Cultural competence total and subscale scores also differed significantly according to educational level (pvelt;0.01). Notably, 85.8% of the participants agreed with the statement that foreign patients bring new diseases, and 55.8% reported having experienced a negative interaction with a foreign individual.In conclusion, the findings demonstrate that cultural competence plays an important role in reducing xenophobia tendencies among health professionals. These results emphasize the importance of developing and expanding educational and practical interventions aimed at improving cultural competence within healthcare settings.