Subakromial sıkışma sendromu olan bireylerde komorbiditenin fonksiyonellik, ağrı ve propriyosepsiyon üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of comorbidity on functionality, pain, and proprioception in individuals with subacromial impingement syndrome
  1. Tez No: 1002018
  2. Yazar: BUSE REYHAN EKİNALAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ EYÜBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Subakromial sıkışma sendromu (SSS), ağrı, fonksiyonel kısıtlılık ve propriyosepsiyon kaybı ile seyreden yaygın bir kas-iskelet sistemi problemidir. SSS' de görülen semptomlar bireylerin günlük yaşam aktivitelerini yerine getirmesini zorlaştırmaktadır. Komorbiditeler ise ortopedik problemlerin klinik seyri veya fonksiyonel sonuçları üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olabilmektedir. Bu çalışma SSS'li bireylerde komorbidite varlığının fonksiyonellik, ağrı ve propriyosepsiyon üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma kapsamında ön değerlendirmeye alınan 167 hasta arasından; dahil edilme ve dışlama kriterlerini tam olarak karşılayan 112 hasta çalışmaya dahil edildi. Bireyler Charlson Komorbidite İndeks' ine (CKİ) göre sınıflandırıldı. Bireylerin ağrı şiddeti, Vizüel Analog Skalası (VAS) ile, üst ekstremite fonksiyonelliği; Kol, Omuz ve El Engellilikleri anketi (DASH-T) ve Omuz Ağrı ve Özür İndeksi (SPADI) kullanılarak değerlendirildi. Propriyosepsiyon duyusu akıllı telefon uygulaması olan ʺClinometerʺ ile omuzun 55°, 90° ve 125° abdüksiyon hedef açıları ardından 45° internal ve 45°, 75° eksternal rotasyon açıları aktif pozisyon tekrarlama testi kullanılarak değerlendirildi. Komorbiditeli SSS ve komorbiditesiz SSS'li gruplar arasında ağrı şiddeti açısından herhangi bir fark bulunmadı (p>0,05). Komorbiditeli grupta DASH-T, SPADI puanları anlamlı olarak daha yüksek bulundu. (p<0,05). Omuzun propriyosepsiyon değerlendirmesinde, komorbiditeli grupta etkilenen taraf ve etkilenmeyen taraf; 55°, 90° ve 125° abdüksiyon, 45° internal ve 45°, 75° eksternal rotasyon sapma açıları daha fazla bulundu (p<0,05). Çalışmamız sonucunda, SSS tanılı bireylerde komorbidite varlığının, ağrı şiddetinden bağımsız olarak, propriyoseptif duyu ve özür düzeyi üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğunu göstermiştir. Çalışmamız rehabilitasyon süreçlerinde sadece ağrı kontrolüne odaklanmanın ötesine geçilerek, hastaların komorbidite durumlarının da değerlendirme ve rehabilitasyon planına dahil edilmesi gerektiğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Subacromial impingement syndrome (SIS) is a common musculoskeletal problem characterized by pain, functional limitations, and loss of proprioception. The symptoms of SIS make it difficult for individuals to perform daily living activities. Comorbidities can have a significant impact on the clinical course or functional outcomes of orthopedic problems. This study aimed to examine the effect of comorbidity levels on functionality, pain, and proprioception in individuals with SIS. Out of 167 patients who underwent preliminary evaluation, 112 patients who fully met the inclusion and exclusion criteria were included in the study. Individuals were classified according to the Charlson Comorbidity Index (CCI). Pain intensity was assessed using the Visual Analog Scale (VAS), and upper extremity functionality was assessed using the Disabilities of the Hand, Shoulder, and Arm Questionnaire (DASH-T) and the Shoulder Pain and Disability Index (SPADI). Proprioception was assessed using the smartphone application“Clinometer”with the active position repetition test, targeting shoulder abduction angles of 55°, 90°, and 125°, followed by internal and external rotation angles of 45° and 45°, 75°. No difference in pain intensity was found between the groups with and without comorbidities (p>0.05). DASH-T and SPADI scores were significantly higher in the comorbid group (p<0.05). In the shoulder proprioception assessment, the affected and unaffected sides showed greater deviation angles at 55°, 90°, and 125° abduction, and 45° internal and 45°, 75° external rotations (p<0.05). Our study showed that the presence of comorbidities in individuals diagnosed with SSS negatively affects proprioceptive sensation and disability level, regardless of pain intensity. Our study supports the need to go beyond focusing solely on pain control in rehabilitation processes and to include the assessment and inclusion of patients' comorbidity levels in the rehabilitation plan.