Subakromial sıkışma sendromu olan bireylerde modifiye posterior omuz germe egzersizlerinin posterior omuz gerginliğine, omuz ağrı ve disfonksiyonuna etkisi
The effect of modified posterior shoulder stretching exercises on posterior shoulder tightness, shoulder pain and dysfunction in patients with subacromial impingement syndrome
- Tez No: 440234
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ SEVİ YEŞİLYAPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muskuloskeletal Fizyoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, subakromial sıkışma sendromlu (SSS) olgularda Wilk'in modifiye ettiği iki farklı germe egzersizinin posterior omuz gerginliği (POG), ağrı ve disfonksiyona etkisini araştırmaktır. Yöntem: Bu çalışmaya Ağustos 2014-Ocak 2015 tarihleri arasında SSS tanısı almış ve iki omuz internal rotasyon hareket açıklığı arasında 15°'den fazla fark olduğu saptanan 67 olgu alındı. Tedavi öncesi olgular randomize edilerek üç gruba ayrıldı. Grup 3'deki olgulara (n=23) rutin fizik tedavi programı uygulandı. Grup 1 (n=22) olgularına rutin fizik tedavi programına ek olarak modifiye“cross-body germe”egzersizi, Grup 2 olgularına (n=23) da ek olarak modifiye“sleeper germe”egzersizi verildi. Her 3 uygulama da 4 hafta boyunca haftada 5 gün fizyoterapist ile günde bir kez toplam 20 seans uygulandı. Olgular hafta sonları ise egzersizlerine evde devam etti. Olguların tedavi öncesi ve tedavi sonrası demografik bilgileri, ağrı şiddeti, omuz rotasyon dereceleri, posterior omuz gerginliği, Constant ve Murley Skorlaması (CMS) yardımıyla omuz fonksiyonu ve Omuz Kol El sorunları kısa formu (QDASH) ile disabilite düzeyi değerlendirildi. Bulgular: Demografik ve antropometrik özellikler gruplar arasında benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to investigate the effect of the Wilk's modified two different stretching exercises on posterior shoulder tightness, pain and dysfunction in patients with subacromial impingement syndrome (SIS). Method: This study was carried out on 67 patients who have more than 15 ° difference in shoulder internal rotation range of motion between two sides and had been diagnosed as SIS. Before treatment, all patients were randomly assigned into three groups. Standard physiotherapy programme was applied to the Group 3 (n=23), standard physiotherapy program with Wilk's modified cross-body stretching exercises were applied to Group 1 (n=22), and standard physiotherapy program with Wilk's modified sleeper stretching exercises were applied to Group 2 (n= 23). All the patients received 20 sessions of physiotherapy during 4 weeks, 5 days in a week by a physiotherapist. The patients continued their exercises at home at the weekends. Pain severity, shoulder rotation range of motion, posterior shoulder tightness, upper extremity functionality with Constant and Murley Score (CMS) and disability level with The Diabilities of the Arm, Shoulder and Hand Score (QuickDASH) were evaluated before and after physiotherapy programme. Results: Before treatment, demographic and anthropometric characteristics were similar in groups and there was no statistical difference (p>0.05).