Subakromial sıkışma sendromu olan hastalarda farklı fizyoterapi yöntemleri'nin ağrı, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi açısından karşılaştırılması; randomize kontrollü çalışma
Comparison of different physiotherapy methods in terms of pain, functionality and quality of life in patients with subacromial impingement syndrome; a randomized controlled trial
- Tez No: 954683
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT EREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Subakromial Sıkışma Sendromu (SSS) olan bireylerde konservatif tedavi yöntemlerinden Kinezyo Bantlama (KB) ve Omurga Manipülatif Tedavisi (OMT)'nin etkinliğini karşılaştırmak ve bu iki tedavi arasında ağrı, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi açısından anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemektir. Gereç ve Yöntemler: Araştırma, 20-65 yaş arası, SSS tanısı almış 66 hasta üzerinde randomize kontrollü çalışma olarak yürütüldü. Hastalar, blok randomizasyon yöntemi ile her biri 22 kişilik üç gruba ayrıldı. Birinci gruba skapulatorasik mobilizasyon ve egzersiz, ikinci gruba birinci gruba ek olarak KB, üçüncü gruba ise birinci gruba ek olarak OMT uygulandı. Değerlendirme araçları olarak ağrı için Görsel Analog Skala (GAS), Normal Eklem Hareket Açıklığı (NEHA) için universal gonyometre, fonksiyonellik için Omuz Ağrı ve Yetersizlik İndeksi (SPADI) ve Kol, Omuz ve El Sorunları Hızlı Anketi (QDASH), yaşam kalitesi için ise Kısa Form 12 (SF-12) ölçekleri kullanıldı. Tüm değerlendirmeler tedavi öncesi, tedavi sonu ve 6. hafta takip döneminde yapıldı. Bulgular: Her üç grupta da tedavi sonrasında ve 6.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to compare the effectiveness of two conservative treatment methods—Kinesio Taping (KT) and Spinal Manipulative Therapy (SMT)—in individuals diagnosed with Subacromial Impingement Syndrome (SIS), and to determine whether there is a significant difference between these treatments in terms of pain, functionality, and quality of life. Materials and Methods: This randomized controlled trial was conducted with 66 patients aged between 20 and 65 who had been diagnosed with SIS. Participants were randomly assigned into three groups of 22 using block randomization. The first group received scapulothoracic mobilization and exercise; the second group received KT in addition to the same protocol; and the third group received SMT alongside the same treatment. Pain was assessed using the Visual Analog Scale (VAS), Range of Motion (ROM) was measured with a universal goniometer, functionality was evaluated using the Shoulder Pain and Disability Index (SPADI) and the Quick Disabilities of the Arm, Shoulder, and Hand (Q-DASH), and quality of life was assessed with the Short Form-12 (SF-12). All assessments were performed at baseline, post-treatment, and at the 6-week follow-up.