Çevreye katılımın sağlanmasında bilgiye erişimin önemi ve basının rolü
Importance of attainment to information to secure the support of participation to the enviroment
  1. Tez No: 100205
  2. Yazar: NADİRCAN DAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Kamu Yönetimi, Journalism, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Hüseynov, Tahsin, Rusların Hıristiyanlaşması, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Mustafa Erdem, 68s. Ruslar X. yy 'dan önce Hıristiyanlıkla karşılaşmıştır. X. yüzyılın sonlarına kadar Ruslar arasında Hıristiyanlık yayılmıştır. Ancak bu yayılma sınırlı ölçüde kalmıştır. X. yüzyılın sonunda Knyaz Vladimir döneminde Ruslar arasında Hıristiyanlık resmi olarak devlet dini ilan edilmiştir. Bu tarihten sonra Hıristiyanlık Rus halkı arasında, çeşitli baskı metotlarına da başvurmak suretiyle yayılmıştır. Rusların Hıristiyanlığı kabul etmesi gönüllü olmaktan çok, zorlama yoluyla gerçekleşmiştir. Onların eski inanışlarının da bu dini kabul etmesinde etkili olduğu düşünülmüştür. Burada Rus devletinin siyasi olarak bölgedeki konumu da etkili olmuştur. Hıristiyanlığın kabulünden sonra Rus kültürü bu din etrafında şekillenmeye başlamıştır.
Özet (Çeviri)
Hüseynov, Tahsin, Christianization of Russians, Master's Thesis, AdvisonProf. Dr. Mustafa Erdem, 68p. Russians have met Christianity before X th century. Christianity was spread among Russians until the end of X th century. But it was limited. The end of X th century at the period ofKnyaz Vladimir, Christianity was declared official religion. After this date Christianity was spread among Russian people by different methods of compulsion. Accepting Christianity by Russians was much more by methods of compulsion than voluntery. It was thougt that, their old belief was effective on acceptance of this religion. Here the political situation of the Russian state must have been also effective. After acceptance of Christianity, Russian culture was fromed nearby of this religion.