Bir imge üretme biçimi olarak fotoğraf ve görsel kültür
Photography as an image making technique and visual culture
- Tez No: 100206
- Danışmanlar: PROF.DR. EROL MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Afitap Boz, Bir İmge Üretme Biçmi Olarak Fotoğraf ve Görsel Temsil, ss. 1-225, Doktora Tezi, Prof.Dr.Erol Mutlu, 2001 Özet Bu tezde, bugün kültürel alanın“görsel”olarak tanımlanmasına neden olan değişme, imgenin tarihsel dönüşümlerine odaklanarak çözümlenmiştir. Burada, imgenin kültürel alandaki yoğun kullanımının mekanik yeniden üretimle başladığı kabulüyle, bu tez fotoğrafta merkezileştirilmiştir. Böyle bir tarihsel çerçeve içinde, bugün, görsel kültür tanımının imgenin kültürel işlevinin sorgulanması için nasıl bağlam önerdiği tartışılmıştır. Bu tezin Birinci Bölüm'ünde, fotoğraftan önce imgenin kültürel işlevi; imge üretme teknikleri, imgenin kültürel alandaki dolaşımına himaye eden sosyal sınıflar ve imgenin kültürel alandaki, büyü, mitos, şiir, inanç dizgesi gibi, diğer kültürel üretimlerle ilgisinde ortaya konmuştur. Tezin İkinci Bölümü'ünde, yeni bir teknik olarak fotoğraf hem teoknolojik gelişimi, hem de imge üretme geleneğine eklemlenmesi bakımından çözümlenmiş ve basın içinde kurumsallaşmasıyla, gelenekte yol açtığı kırılma orataya konmuştur. Üçüncü Bölüm'de ise fotoğrafik imgenin, tartışıldığı entellektüel bağlamlar serimlenerek; bugün kültürel alanın görsel ve imgenin ticari bir ürün olarak tanımlanmasının, nasıl bir kabul üzerinde biçimlendiği ve imgenin kültürel işlevinin sorgulanmasında neden yanıltıcı bir bağlam olduğu tartışılmışıtr. Burada sonuç olarak, kültürel alanda, imgenin teknolojik bir üretim haline gelmesi, mekanik yeniden üretimle başlayan bir gelenek olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle de bugün, kültürel alandaki yoğun imge kullanımının teknolojik gelişmeyle açıklanmasının ve böyle bir yaklaşımla görsel kültür kabulü getirilmesinin, imgenin kültürel işlevinin sorgulanmasında bir yanılgı olduğu vurgulanmıştır. Meknaik yeniden üretim kültürel alanda yeni bir fenomen olmadığı için burada, bugün imgenin işlevinin; yeni bir oluşum olarak görsel kültürün analizinden çok, ticaretin küresel yeniden düzenlenişinde, imgeye neden bu kadar ihtiyaç duyulduğu bağlamında anlaşılabileceği kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Afitap Boz, Photography as an Image Making Technique and Visual Culture, pp. 1-225, Doctoral Thesis, Prof.Dr.Erol Mutlu, 2001 Summary In this study, I tried to give an account for recent cultural turn that defined as visual. To be able to understand whether it is a visual turn or not, I focused on cultural function of image throughout its own history. In this historical perspective, I argued the acceptance of visual culture by its methodology that provides a certain context to understand the cultural function of image, today. Here, I assumed that it is mechanical reproduction paved the way to extended usage of image in the cultural field and there for this study centralized on photography. In the First Chapter, I focused on the cultural function of image before photography. I analyzed its function in three layers as image making techniques, social classes that govern its circulation in the cultural field and its relation with other cultural practices such as myth, poetry and religion. In the Second Chapter, I focused on early photography as a new image making technique and also the process that articulated to the image making tradition. Then, I explained how it disassociated from it by being institutionalized into press. Thus, I argued that why photography is a radical turn in the tradition. In the last chapter, I analyzed the contexts that image questioned as a cultural form. Thus, I tried to show the foundation that acceptance of visual culture took shape and also its methodology. As a result, I assumed that mechanical reproduction was the first image making technique that brought early tradition into technology. Thus, I mentioned that the acceptance of visual culture that took shape by technologic innovation is a mystifying context to questionize the cultural function of image, today. Since, mechanical reproduction is not a new phenomenon in the cultural field than I asserted that we may only understand the cultural function of image by new order of global trade and its need for image rather than analyzing visual culture as a new order.