Venezuela sağlık sisteminin paydaş görüşlerine dayalı SWOT analizi
SWOT analysis of Venezuela's healthcare system based on stakeholder views
- Tez No: 1002066
- Danışmanlar: PROF. ASOCIADO DR. GAMZE BAYIN DONAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Venezuela sağlık sisteminin mevcut durumunu, sistemde yer alan paydaşların deneyimlerine dayalı olarak SWOT analizi çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımıyla ve durum çalışması deseni kullanılarak yürütülmüştür. Veri toplama sürecinde, Venezuela sağlık sisteminin farklı bileşenlerini temsil eden hekimler, hemşireler, sağlık yöneticileri, akademisyenler ve sivil toplum temsilcilerinden oluşan toplam 28 paydaşla yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler yüz yüze ve çevrim içi yöntemlerle yapılmış; elde edilen veriler içerik analizi tekniğiyle değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde tümevarımsal bir yaklaşım benimsenmiş; katılımcı ifadelerinden elde edilen kodlar SWOT analizinin dört ana bileşeni altında sınıflandırılmış ve bulguların önceliklendirilmesinde ifade tekrar sıklığı esas alınmıştır. Araştırma bulguları, Venezuela sağlık sisteminin anayasal olarak ücretsiz ve kapsayıcı bir yapı öngörmesine karşın, uygulamada ilaç ve tıbbi malzeme tedarikinde sürekliliğin sağlanamadığını ve hastaların tedavi sürecine doğrudan mali olarak dâhil olmak zorunda kaldığını ortaya koymaktadır. Sağlık çalışanlarının mesleki yetkinliği ve dayanıklılığı sistemin güçlü yönleri arasında yer alırken; düşük ücretler, nitelikli sağlık personeli göçü, altyapı yetersizlikleri, yönetimsel sorunlar ve veri şeffaflığının eksikliği öne çıkan zayıf alanlar olarak belirlenmiştir. Birinci basamak sağlık hizmetlerinin işlev kaybı ve klinik güvenlik riskleri, sistemin kırılganlığını artıran temel tehditler arasında yer almaktadır. Buna karşılık dijital sağlık uygulamaları, belirli uzmanlık alanlarında nişleşme potansiyeli ve uluslararası iş birliği olanakları önemli fırsatlar sunmaktadır. SWOT analizi bulgularına dayalı olarak geliştirilen stratejik öneriler; dijital sağlık ve teletıp uygulamalarının yaygınlaştırılması, birinci basamak sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesi, sağlık çalışanlarının sistemde tutulmasına yönelik kurumsal teşviklerin geliştirilmesi ve sınırlı kaynakların hayati öneme sahip hizmet alanlarına yönlendirilmesi üzeriden yoğunlaşmaktadır
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the current state of the Venezuelan healthcare system within the framework of a SWAT analysis, based on the experiences of stakeholders within the system. The research was conducted using a qualitative research approach and a case study design. During the data collection process, semi-structured in-depth interviews were conducted with a total of 28 stakeholders, including physicians, nurses, health managers, academics, and civil society representatives, who represent different components of the Venezuelan health system. The interviews were conducted face-to-face and online; the data obtained were evaluated using the content analysis technique. An inductive approach was adopted in the analysis of the data; the codes obtained from the participants' statements were classified under the four main components of SWAT analysis, and the frequency of expression repetition was used as the basis for prioritizing the findings. The research findings reveal that despite the Venezuelan healthcare system constitutionally mandating a free and inclusive structure, in practice, the continuity of drug and medical supply is not ensured, and patients are forced to bear direct financial costs for their treatment process. While the professional competence and resilience of healthcare workers are among the system's strengths, low wages, the migration of qualified healthcare personnel, infrastructure deficiencies, managerial issues, and a lack of data transparency have been identified as prominent weak areas. The loss of function and clinical safety risks of primary healthcare services are among the fundamental threats that increase the system's fragility. In contrast, digital health applications offer significant opportunities for niche specialization in specific areas of expertise and international collaboration. Strategic recommendations developed based on the findings of the SWAT analysis focus on the widespread adoption of digital health and telemedicine applications, strengthening primary healthcare services, developing institutional incentives to retain healthcare workers in the system, and directing limited resources to vital service areas.