Allah-insan ilişkisinde vadedilen nesneler
Objects promised in the God-human relationship
  1. Tez No: 1002068
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ÖZÜÇALİŞİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Allah'ın varlıklarla iletişimin nasıl sağlandığını, varlıkların Allah ile nasıl iletişim kurduğunu açıklanması amaçlanmıştır. Ayrıca Allah'ın, evrendeki canlı cansız varlıklarla nasıl bir etkileşim içerisinde olduğu detaylandırılmaya çalıştık. İkinci bölümde Allah'ın insanlara yönelik vaatleri ve vaat edilen nesneleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. İnsanoğlu yaratılırken iyilik ve kötülük yapmaya açık bir canlı varlık olarak yaratılmıştır. Allah, (celle celaluhu) insanları dünyada yarattığında bir daha kendisine döneceğini bildirmiştir. Dolayısıyla Allah, insanlara doğru ve yanlış yolları gösteren kurallar koymuş, bu kurallara uyulduğu takdirde hem dünyada hem de ahirette mutlu olacaktır. Uyulmaması halinde ise cezalandırılma vaadinde bulunmuştur. Bu bağlamda insan, dünya hayatında kendisine verilen helal ve haram çizgisinde hareket etmekle yükümlüdür. Yüce kitabımız, dünya hayatının gelip geçici olduğu asıl hayatın ahirette başladığını vurgulamaktadır. Ahiret hayatı, dünyada yapılan iyi ya da kötü davranışlarının karşılığının verileceği yerdir. İyi davranışlarda bulunanlara cennet, karşı gelip inkâr edenlere ise cehennem verilecektir. Allah'ın vaadi olan cennet ve cehennemin ayetler ışığında ve ilgili çalışmalardan ilişkili isimleri içinde bulunan yiyeceklerden, mükâfatlardan ve azapların amellerle ilişkisini, insanların hak ettiği cennet veya cehennemin içinde nelerle karşılaşacağını açıklamaya çalıştık. Cennet ve cehennemin hangi manalara geldiği, Kur'an'da geçen isimleri ve ilişkili olduğu kavramları açıklamaya çalıştık. Üçüncü bölümde çalışmamızın konusunda vaad ile ilgili olması münasebetiyle nezir konusunu ele alıp açıklamaya çalıştık. Nezir, insanların arzu ve isteklerine karşılık olarak kendine gerekli kılıp (adak) vaad etmesidir.
Özet (Çeviri)
This study consists of three parts. The first part aims to explain how God communicates with beings and how beings communicate with God. We also tried to detail how God interacts with living and non-living beings in the universe. In the second chapter, God's promises to people and the promised objects are discussed in detail. When human beings were created, they were created as living beings that are open to doing good and evil. Allah (celle celaluhu) declared that when He created humans in the world, they would return to Him again. Therefore, Allah has set rules that show people the right and wrong ways, and if these rules are followed, they will be happy both in this world and the afterlife. He promised punishment if he did not comply. In this context, a person is obliged to act within the halal and haram lines given to him in worldly life. Our great book emphasizes that the life of this world is temporary and the real life begins in the afterlife. The afterlife is the place where good or bad deeds done in this world will be rewarded. Heaven will be given to those who do good deeds, and hell will be given to those who disobey and disbelieve. We tried to explain the relationship between food, rewards and torments, and deeds, in the light of the verses of God's promise of heaven and hell, and related studies, and what people will encounter in the heaven or hell they deserve. We tried to explain the meanings of heaven and hell, the names mentioned in the Quran and the concepts they are related to. In the third chapter, we tried to discuss and explain the subject of nazr, since the subject of our study is related to promise. Nezir means making a promise (votive) by making it necessary for oneself in response to people's wishes and desires.