Fussilet suresinden hareketle Allah-insan ilişkisinin bilgi boyutu
The Informationel dimension of humans relation with God moving from surah Fussilet
  1. Tez No: 136997
  2. Yazar: ADEM BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALİP ÖZDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
TEZİN ÖZETİ İnsan, saygın bir konumda yaratılmış, yaratıcının ortaya koyduğu yaratılış misyonunu özümseyecek ve hakkını verebilecek bir kapasite ile dünyaya gönderilmiştir. Allah, insana kendi hayat kurgusunu, yaratılıştan kıyamete değin yaşam serüvenindeki farklı sahnelerin sebeplilik ve gereklilik boyutuyla reel bir platformda, tamamen planlı, rastgelelikten uzak bir zeminde fark ettirebilmek için, onunla iletişim kurmuş, onu muhatap alarak iradi aktiviteler ekseninde hem kendi, hem çevresi ve hem de yaratanıyla barışık bir yaşam sürdürmesini istemiştir. Bunun da tek yolu, insanın mutlak bilgiden ve kainatın gerçekliğinden kopmaksızın önünü ve sonunu görerek sürdüreceği bir yaşam felsefesinden geçmektedir. Kur'an'dan ve bilhassa da Fussilet Suresinden edindiğimiz, insanın Allah'la olan diyalogunun temel dinamikleri ve boyutları, akidevi bir platforma aktarılmalı, insan gerçeği gözardı edilmeksizin, bu ilişki sağlıklı ve bilinçli bir şekilde sürdürülmelidir. Kur'an'da açıklıkla dile getirilen bu koordinasyonu yaşamın her safhasında revize edip, teorik öğretileri pratiğe geçirerek, günübirlik yaşam koşuşturmacasının gölgesinde kalan hayatın gerçek dinamiklerini gün yüzüne çıkartmak, Kur'an ruhuna uygun olarak varoluşu ve hedeflerini yorumlamak, en doğru yaklaşım olarak gözükmektedir. Bu noktada Allah'a inanan modern insana düşen; edinmiş olduğu geleneksel bilgileri, ciddi bir şekilde kritik ederek sorgulamak, revize edeceği bakış açısını, Kur'an ruhu ile buluşturarak, Allah'la ilişkisinde, mutlak bilgi ekseninde, içselliğe dayalı gerçek bir sistematik oluşturmak ve onu yaşamaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK Man is created in a recpected position and is decked out with a capacity to absorb the mission of his creation and to give its due. Allah communicated with man to make him pervecieve his own life installation with the causality and necessity dimensions of the different stages in his life adventure from his creation to the day of judgement on a real platform and on a completely planned ground far from coincidence. Allah Spoke to man and wanted him to live in peace eith himself, his environment and also with his Creator in the axis of intentional activities. The only way to this aim passes trough a life philosophy wihhout breaking off the absolute knowledge and the reality of the universe. The basic dynamics of the dialogue for a man with his Creator and its dimensions which we have derived from the Qur'an, from surah Fussilah should be transferred to a faith platform, and this connection should be prolonged in heart and consciousness. This coordination openly fold in the Qur'an should be revised and its theoretical teachings put into practice. In this way, we can display the real dynamics of the life straggless, and we can interpret the existence and its goal in accordance with the sprit of the Qur'an. It seems to us to be the rightest approach. At this point, it is the respensibility of the modern man to criticise and interrogate the traditional information and to make his angle of view meet the spiret of the Qur'an in order to from a true system of his relation with Allah based on consciousness in the axis of the absolute knowledge.