Temel yetenek testi 6-9. sınıflar formunun geçerliliği ve güvenirliliğine ilişkin bir çalışma
This is a study concerning the validity and reliability of primary mental abilities test for grades 6-9. classes form
- Tez No: 100209
- Danışmanlar: PROF.DR. NİZAMETTİN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET TEMEL YETENEK TESTİ 6-9 SINIFLAR FORMU'NUN GEÇERLİLİĞİ ve GÜVENİRLİLİĞİNE İLİŞKİN BİR ÇALIŞMA Cansız, Ahmet Yüksek Lisans, Ölçme ve Değerlendirme (Psikometri) Anabilim Dalı Tez Danışmanı : Prof. Dr. Nizamettin Koç Ekim 2001, 69 sayfa Başka kültürlerde geliştirilmiş psikolojik ölçme araçlarının, kültürümüzde kullanılabilmesi için, psikometrik niteliklerini çalışılması gereği bilinmektedir. Bu çalışmada“Temel Yetenek Testi 6-9. Sınıflar Formu”nun, tanımlanmış bir grup üzerinde geçerlilik ve güvenirliliğine ilişkin bazı kanıtlar elde edilmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda, psikometrik nitelikleri araştırılan, öğrencilerin genel yeteneğini (zeka) ölçen bu araç, genel yeteneğin tanımlanmasını ve ölçülmesine ilişkin kuramsal temellerin açıklanmasını gerekli kılmıştır. Literatürdeki tanımlarına baktığımızda; genel yetenek, bireyin öğrenme gücü olarak, formal eğitim ve diğer çevre olanakları ile ne derecede öğrenebileceğini, ne ölçüde bilgi ve beceriler kazanabileceğinin göstergesi olarak kabul edilmektedir. Genel yeteneği ölçmenin eğitimdeki kullanım amaçları, öğrencilerin bilişsel güçlülükleri ve zayıflıklarına göre sınıflamaya katkıda bulunma, eğitimle ilgili sorunları saptama, öğretme yöntemlerini seçme, bilişsel yetersizlikleri iyileştirme çabalarına rehberlik (özel eğitim gibi) etmeyi içerir. Bireyin zihinsel yetenekleri (zekası, öğrenme gücü, akademik yetenekleri) rehberlik ve psikolojik danışma etkinliklerinde götürülebilecek yardımlar yönünden büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetlerinde; özellikle ilköğretim sekizinci sınıf öğrencilerinin, eğitim sürecinde, bireysel ve toplumsal ihtiyaçlar çerçevesinde, kendini bütünlüğü içinde tanıması, geleceğini planlamasına yönelik bilimsel hizmetlerin öğrencilere aktarılması IIIamaçlarına hizmet edecek, psikolojik ölçme araçlarının, eksikliği nedeniyle bu araç düşünülmüş ve araştırma kapsamı doğrultusunda sekizinci sınıf öğrencilerine uygulanması planlanmıştır. Aracın özellikle Rehberlik Araştırma Merkezleri'nde ve Okul Rehberlik ve Psikolojik Danışma Etkinliklerinde görevli uzmanların, bireyi daha iyi tanıyarak, sağlıklı karar verme sürecinde yararlı olacağı düşünülmektedir. Öğrenme ve uyum geniş ölçüde zekaya bağlı olduğundan, zihinsel potansiyel eğitimde büyük önem taşır. Zeka düzeyleri arasında önemli farklılıklar bulunan, çocuklara uygulanacak eğitim yöntem ve programları tamamen değişik olduğu için, öğrencilerin zeka düzeyleri hakkında bilgi sahibi olunması gereklidir. Böylece karşılaşılan sorun ve güçlüklerin nedenini bulmamız, dolayısıyla çözüm üretmemiz kolaylaşacaktır. Şüphesiz ki, zeka gibi son derece hassas bir konuda ölçme işleminde hata tamamen yok edilemez fakat en aza indirilebilir. Bir psikolojik ölçme aracının psikometrik özelliklerinin araştırılması, ölçülmek istenen psikolojik özelliğin davranıştaki değişmeyi ölçebilme derecesi o testin geçerliliği olarak kabul edilmektedir. Güvenirlilik ise bir ölçme aracının, aynı özellikle ilgili olarak arka arkaya yapılan ölçmelerde aynı sonucu vermesidir. Bu araştırmada, TYT 6-9. Sınıflar Formu'ndan öğrencilerin aldıkları puanlarla, akademik başarı not ortalamaları arasındaki korelasyona bakılarak testin yordama geçerliliğine ilişkin kanıt toplamaya çalışılmıştır. Yordama geçerliliği çalışmasında en önemli sorun ölçüt sorunudur. Bu nedenle araştırmanın birinci bölümünde bu konu ile ilgili tartışmalara yer verilmiştir. Bu çalışmada, TYT 6-9. Sınıflar Formu'nun geçerlilik ve güvenirlik çalışmasını yapmak amacıyla; tanıtılması, geliştirilmesi ve uygulanması, verilerin analizinin yapılması ve son olarak da uygulamalardan elde edilen bilgiler ışığında yapılan veri analizi ile ilgili tartışma bulunmaktadır. Bu tartışmalar, madde analizi, yordama geçerliliği çalışmaları, test ve alt testlere ait test-tekrar test ve test yarılama güvenirlik çalışmalarından elde edilen bulgulara ilişkin olarak yapılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is now well known that, in order to use psychological measurement instruruments which are developed in other countries, they need to be studied on their psychometic features in our culture. Related to this, it is aimed to make a study of a limited standardization of the“Primary Mental Abilities Test For Grades 6-9. Form”. Looking up the definition; it is accepted to be the appereance of how much the individual can learn through formal education and other environmental facts and how much knowledge and abilities person may gain his / her power to learn. Whole of the capacities such as good mentality, to behave with a purpose, to criticise himself, do make good decisions and to be effective on his environment is the appearance of the general abilities (intelligence). Practices of measuring the general abilities in use include; to clasify the students as per their mental power or weakness, to find out the problems about education, to choose training methods, and to guide the supplementary studies to recover the mental shortages (i.e. special training). For learning and adaptation is widely related to inteligence, mental potential has great importance for education. The educational method and programs to be applied to the children that have important differences of intelligence levels are totally different, therefore it is necessary to have information about the intelligence levels of the students. So it will become much easier to find out the reason, and as a result of this the solution to the problems that are faced. No doubt that measurement error cannot be absolutely removed but can be reduced to the least in an important subject as inteligence. At the end of this report, takes part the development and application data analysis and finally the discussion carried out as a result of the information gained through these practices in order to provide the reliability study of Primary Mental Abilities Test For Grades 6-9. Form". These discussions included item analysis, predictive validity, test re-test and split half reliability studies and findings.