Yabancı dil öğretiminde çizgi filimlerin kullanımı ile başarı artışının sağlanması
Increasing success in foreign language through the use of cartoons
  1. Tez No: 100212
  2. Yazar: NECİP SOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEYHUN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
TEZİN ÖZETİ Bu çalışmanın amacı, çizgi filmlerin yabancı dil öğretiminde basan artışını sağlayıcı etmen olarak kullanılabileceğini göstermektir. Birinci Bölümde, çizgi film ve animasyon sanatı ile ilgili genel bilgiler, tarihçesi, gelişen görsel teknolojinin çizgi filme etkisi ve teknik özellikleri anlatılmıştır. İkinci Bölümde, çocuğun gelişim süreçleri, dönemleri, çocuğun iletişim yetisi ve gelişimi, gelişim dönemleri, çocuğun sosyalleşmesinde eğitimin ve ilgi alanlarının önemi ele alınmıştır. Üçüncü Bölümde, öğrenme ve bellek, öğrenme kuramları ve ilkeleri, yabancı dil öğretiminde dört temel becerinin geliştirilmesi ile yöntem ve teknikler, öğretim etkinliklerinin zenginleştirilmesi üzerinde durulmuştur. Dördüncü Bölümde, iletişim, televizyonun ve çizgi filmin iletişim süreci ve öğeleri, video ile yabancı dil öğretimi, çizgi filmlerin eğitsel-iletişimsel özellikleri ve işlevleri, sosyal ve psikolojik etkileri, pedagoglarla işbirliğinin önemi, yaş faktörü üzerlerinde durulmuştur. Beşinci Bölümde, yapılan uygulama anlatılmıştır. Uygulama yapılan eğitim kurumu tanıtılmış, eğitim kurumunun amaçlan ortaya konulmuştur. Aynca hipotez sunulmuş ve denekler, araştırma deseni, donanım ve materyal ile deneysel koşullara ilişkin izlem açıklanmıştır. Altıncı Bölümde, verilen anket ve istatistik çözümlemelerinin sonuçlan ile bu sonuçlara ilişkin tartışmalara yer verilmiştir. Sonuç Bölümünde, bulgulann araştırma hipotezlerine göre değerlendirilmesi yapılmış, araştırma hipotezlerle desteklenmiştir. 181
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to shows that cartoons could be used as a success increasing factor in foreign language education. In the first part, general information and history of cartoon and animation art, the effect of the developing visual technology on cartoons and the technical specifications has been explained. In the second part the development process and periods of a child, the communication capability and improvement of childhood, the importence of education and child's area of intrest on his/her becoming social has been expressed. In the third part learning and memory, learning theories and principles, the improvement of four basic skills in foreign language educarion and its techniques and methods has been stressed. In the fourth part communication, the communication process and elements of TV and cartoons, foreign language education via video, the educational and communicational charecteristics of cartoons, its social and psychological effects, the importance of cooperation with pedagogists and the age element has been explaired. In part five the application has been explaired. The educational association where the application has been carried out has been defined and the main aims of the mentioned association has been expressed. Also, hypothesis has been presented arol subjects, the researrch design, materials, equipment, and the observation regurding the experimental conditions has been explaired. In part six the results of the survey and the statistical analysis and the dispute regerding these results has been given. 182In the conclusion part, the evaluation of the diagnosis according to the reseach hypothesis is maele and the research is supported by the hypothesis. 183