Tip 2 Diyabetes mellituslu hastaların spiritüel iyi oluşlarının tedavi uyumlarına etkisi
The effect of spiritual well-being on treatment compliance of patients with Type 2 Diabetes mellitus
  1. Tez No: 1002117
  2. Yazar: HAYRİYE SEZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Tip 2 diyabetes mellitus tanılı hastaların spiritüel iyi oluşlarının tedavi uyumlarına etkisini incelemek amacıyla kesitsel olarak 24 Haziran-30 Eylül 2024 tarihleri arasında İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı bir Şehir Hastanesi'nin dahili kliniklerde yatan 260 hasta ile yapılmıştır. Veriler;“Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu”,“İyi Oluşun Spiritüel Göstergesi Ölçeği”ve“Tip 2 Diyabetes Mellitus Tedavisine Hasta Uyum Ölçeği”kullanılarak yüz yüze görüşme yoluyla toplandı. Veriler tanımlayıcı istatistikler, frekans, yüzde değerleri, pearson korelasyon analizi ve regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Hastaların 61 yaş ve üzeri, evli, ilköğretim mezunu, diğer kronik hastalığının olduğu, şehir merkezinde yaşadığı, yarısının erkek olduğu, üçte birinin eşiyle birlikte yaşadığı, çalıştığı ve günde 1-3 kez kan şekeri ölçümü yaptığı görülmüştür. Hastaların“İyi Oluşun Spiritüel Göstergesi Ölçeği”,“Özyeterlik”ve“Hayat Düzeni”boyutlarının puan ortalaması sırasıyla 30,10±10,54, 15,6±5,3 ve 14,5±6,12'dir. Hastaların“Tip 2 Diabetes Mellitus Tedavisine Hasta Uyum Ölçeği”,“Tutum ve Duygusal Etmenler”,“Bilgi ve Kişisel Faktörler”,“Yaşam Tarzı Değişikliği”,“Öfke Duyguları”,“Uyuma Uygun Duygu ve Davranışlar”,“Diyet Pazarlığı”ve“İnkar Duygusu”boyutlarının puan ortalaması sırasıyla 81,73±10,43; 21,92±4,51; 15,03±3,88; 9,27±1,95; 7,96±2,44; 9,2±2,68; 9,5±1,85 ve 8,85±2,26'dır. Hastaların spiritüel iyi oluşlarının ve tedaviye uyumlarının orta düzeyde ve iki ölçek arasında pozitif bir ilişki olduğu, spiritüelliğin tedaviye uyumu anlamlı ve pozitif yönde etkilediği bulunmuştur. Hastaların spiritüel iyi oluşları arttıkça tedaviye uyumları artmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted cross-sectionally between June 24 and September 30, 2024 with 260 patients hospitalized in the internal medicine clinics of a City Hospital affiliated to the Istanbul Provincial Health Directorate in order to investigate the effect of spiritual well-being of patients diagnosed with type 2 diabetes mellitus on treatment compliance. Data were collected via face-to-face interviews using the“Patient Identification Information Form”,“Spiritual Indicator of Well-being Scale”and“Patient Compliance with Type 2 Diabetes Mellitus Treatment Scale”. Data were evaluated with descriptive statistics, frequency, percentage values, Pearson correlation analysis and regression analysis. It was observed that the patients were 61 years of age and over, married, primary school graduates, had other chronic diseases, lived in the city center, half of them were male, one-third lived with their spouses, worked and measured their blood sugar 1-3 times a day. The mean scores of the patients'“Spiritual Indicator of Well-being Scale”,“Self-efficacy”and“Life Order”dimensions are 30.10±10.54, 15.6±5.3 and 14.5±6.12, respectively. The mean scores of the patients'“Patient Compliance with Type 2 Diabetes Mellitus Treatment Scale”,“Attitude and Emotional Factors”,“Knowledge and Personal Factors”,“Lifestyle Change”,“Feelings of Anger”,“Adaptive Emotions and Behaviors”,“Diet Negotiation”and“Sense of Denial”dimensions are 81.73±10.43; 21.92±4.51; 15.03±3.88; 9.27±1.95; 7.96±2.44; 9.2±2.68; 9.5±1.85 and 8.85±2.26. It was found that the patients' spiritual well-being and compliance with treatment were at a moderate level, there was a positive relationship between the two scales, and spirituality significantly and positively affected compliance with treatment. As the patients' spiritual well-being increased, their compliance with treatment increased.