Prof. Dr. İbrahim Kafesoğlu'nun siyasi dünyası
The political world of Prof. Dr. İbrahim Kafesoğlu
  1. Tez No: 1002116
  2. Yazar: MUSTAFA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT KAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Prof. Dr. İbrahim Kafesoğlu'nun siyasi düşünce dünyasını, kültür-medeniyet yaklaşımıyla bağlantısı çerçevesinde incelemektedir. Araştırmada Kafesoğlu'nun milliyetçilik anlayışı, millî kültür merkezli siyasal yaklaşımları ve modern Türkiye'nin entelektüel-siyasal gelişimine yaptığı katkılar ele alınmaktadır. Doğu ve Batı kaynaklarına hâkimiyeti ve sentetik analiz yeteneği, onun siyasi düşüncesinin temelini oluşturan kültür eksenli tarih yorumunu şekillendirmiştir. Kafesoğlu, milleti dil, tarih ve kültürel süreklilik temelinde tanımlamış, milliyetçiliği ideolojik aşırılıklardan uzak, kültürel bir kimlik bilinci olarak değerlendirmiştir. Kültür-medeniyet ayrımı üzerinden geliştirdiği yaklaşım, Türkiye'de çağdaşlaşma, batılılaşma ve millî kimlik tartışmalarına özgün bir perspektif sunmuştur. Türk Yurdu, Millî Işık ve Yeni Düşünce gibi dergilerde yayımladığı yazılar aracılığıyla millî kültür merkezli siyasal düşüncenin kurumsallaşmasına katkı sağlamış,“şahsiyetli siyaset”anlayışıyla devletin hem maddi hem manevi değerleri birlikte koruması gerektiğini savunmuştur. Sonuç olarak çalışma, Kafesoğlu'nun modern Türk siyaset düşüncesi, millî kimlik inşası ve Türk-İslam sentezinin oluşum süreci üzerinde kalıcı etkiler bırakan bir entelektüel figür olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the political thought of Prof. Dr. İbrahim Kafesoğlu within the framework of his culture-civilization approach. The research analyzes Kafesoğlu's understanding of nationalism, his political perspectives centered on national culture, and his contributions to the intellectual and political development of modern Turkey. His mastery of Eastern and Western sources, along with his synthetic analytical capacity, shaped his culture-oriented interpretation of history, which forms the basis of his political thought. Kafesoğlu defined the nation on the foundations of language, history, and cultural continuity, and regarded nationalism as a cultural consciousness free from ideological extremism. His culture-civilization distinction offers an original perspective on debates concerning modernization, Westernization, and national identity in Turkey. Through his writings in journals such as Türk Yurdu, Millî Işık, and Yeni Düşünce, he contributed to the institutionalization of national-culture-based political thought and advocated a“principled politics”approach, emphasizing the necessity of protecting both the material and moral values of the state. In conclusion, the study demonstrates that Kafesoğlu is an influential intellectual figure who left lasting impacts on modern Turkish political thought, national identity formation, and the development of the Turkish-Islamic synthesis.