1978 ve 1979 numaralı Kayseri Sancağı İncesu Kazası Nüfus Defteri'nin transkripsiyon ve değerlendirmesi (H.1260)
Transcription And evaluation Of the Population Book of Kayseri Sanjak Incesu District no 1978 and 1979 (H.1260)
  1. Tez No: 1002119
  2. Yazar: BURAK ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE PUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bir ülkede, bir coğrafyada, bir evde yaşayanların bulunduğu toplam mevcudu görmeyi amaçlayan nüfus sayımları sadece günümüzde değil eskiden beri birçok devlet ve medeniyet tarafından yapılmıştır. Osmanlı Devleti'nde gerçek anlamda ilk nüfus sayımı, II. Mahmud döneminde Yeniçeri Ocağı'nın kaldırılmasından sonra hem askere alınacak kişilerin belirlenmesi hem de vergi mükellefi kişilerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. 1831 yılında başlayan nüfus sayımı uygulamaları sonraki yıllarda da devam etmiştir. Sayım sonuçlarını içeren defterler, dönemin yanı sıra bölgenin demografik özellikleri ile ekonomik ve sosyolojik yapısı hakkında zengin veriler içermektedir. Ayrıca nüfusun kaydedildiği bölgenin tarihi, kültürü, iklimi ve yerleşim yerlerinin isimleri ve çeşitli konularda önemli bilgiler sunar. Bu çalışmada, Cumhurbaşkanlığı Osmanlı Arşivi defter serileri içerisinde yer alan 1978 ve 1979 numaralı İncesu Kazası Müslim ve gayrimüslim nüfus defteri olmak üzere iki defter incelenmiş, transkripsiyonu yapılmıştır. İncelediğimiz defterlerde yukarıda ifade ettiğimiz bilgilerin yanı sıra imam, rahip, muhtar-ı evvel, muhtar-ı sani, muhbir-i evvel, muhbir-i sani olarak kayıtlara başlanmış daha sonra kişilerin isimleri, fiziksel özellikleri, lakapları, meslekleri, yaşları, doğum ve ölüm tarihleri, göç eden veya çalışmaya gidenlerin belirtilmesi, askerlik durumları gibi birçok bilgi kayıt altına alınmıştır. Böylelikle incelediğimiz defterlerden elde ettimiz veriler doğrultusunda Kayseri ili, İncesu ilçesi mahalle ve köylerinin demografik ve nüfus hareketlerine ışık tutmak, dolayısıyla bölge tarihine katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Censuses, which aim to observe the total population living in a country, a region, or a household, have been conducted not only today but also throughout history by many states and civilizations. In the Ottoman Empire, the first census in the true sense was carried out during the reign of Mahmud II, after the abolition of the Janissary Corps, with the purpose of determining both those to be recruited for military service and those liable to taxation. The census practices that began in 1831 continued in the following years as well. The registers containing the results of these censuses provide rich data not only about the period but also about the demographic characteristics of the region, as well as its economic and sociological structure. They also offer important information regarding the history, culture, climate, names of settlements, and various other aspects of the region where the population was recorded. In this study, two register numbers 1978 and 1979 within the series of the Presidential Ottoman Archives, belonging to the Muslim and Non-Muslim population of the İncesu district, were examined and transcribed. In the registers we examined, in addition to the information mentioned above, records begin with the entries of imam, priest, first muhtar, and second muhtar, followed by individuals' names, physical characteristics, nicknames, professions, ages, dates of birth and death, notes on those who migrated or left for work, military status, and many other details. Thus, based on the data obtained from the examined registers, it is aimed to shed light on the demographic structure and population movements of the neighborhoods and villages of İncesu district in Kayseri province, thereby contributing to the history of the region.