İngilizce hazırlık sınıfında öğrenme ve öğretme sürecini etkileyen faktörlerin ölçeklenmesi
Scaling the factors affecting the English language learning and teaching process at English preparatory class
- Tez No: 1002120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de eğitim dili yüzde yüz İngilizce olan bir üniversitede 2024-2025 akademik yılında İngilizce hazırlık sınıfındaki öğrencilerin İngilizce öğrenme süreçlerinde öğrenmelerini etkileyen faktörlerin öğrencilere göre ve farklı üniversitelerin hazırlık sınıfında görev yapan İngilizce öğretim elemanlarına göre İngilizce hazırlık sınıfında öğretme süreçlerini etkileyen faktörlerin önem sırasını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi benimsenmiş ve ölçek formundaki faktörlere alanyazın taraması, uzman görüşleri ve pilot çalışmalar sonunda karar verilmiştir. Araştırmada öğrenme sürecini etkileyen faktörler için uygun örnekleme yöntemiyle seçilen 546 öğrencinin ve öğretme sürecini etkileyen faktörler için uygun örnekleme yöntemiyle seçilen 134 öğretim elemanının görüşlerine başvurulmuştur. Sıralama yargıları öğrencilerin cinsiyeti, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, aile aylık gelir düzeyi, mezun olunan lise ve başarı algısı değişkenleri ve öğretim elemanlarının cinsiyeti, tecrübe yılı ve eğitim düzeyi göz önünde bulundurularak ölçeklenmiştir. Ölçekleme işleminde Excel programından yararlanılmıştır. Ölçekten elde edilen bulgulara göre öğrenciler faktörleri gösterilen çaba, İngilizce öğrenme ilgisi, sağlık durumu, önceki deneyimler, öğrenme stratejileri, okul sistemi, sınavların zorluk düzeyi, öğretmen desteği, sınıf ortamı, aile desteği ve şans olarak sıralamışlardır. Öğretim elemanları ise faktörleri öğrenci katılımı, dil öğrenme stratejilerini öğretebilmek, sınıf yönetimi, yönlendirici sorular sorabilmek, sözlü veya yazılı dönüt verebilmek, sınıf mevcudu, öğrencilerden beklenenlerin öğrencilerle paylaşılması, öğretim elemanının tecrübesi, eğlence ve oyun katabilmek, meslektaşlarla iş birliği ve alanımla ilgili güncel konuları takip edebilmek olarak sıralamayı tercih etmiştir. Elde edilen bulgular Weiner'in Nedensel Atıflar Teorisi kapsamında değerlendirilip önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to scale the ranking judgments of the factors affecting learning English according to students who have been placed at an English-medium instruction university in Turkiye for the 2024-2025 academic year and the factors affecting teaching English for the instructors employed at different preparatory schools at different universities. Quantitative research method has been deployed through a scale form in this study. The factors have been determined after a literature review, consultations, and pilot studies. Using convenience sampling data have been collected from 546 students and for the other dimension of the study associated with the teaching process, data have been collected from 134 instructors selected using convenience sampling and analysed through Microsoft Excel. The ranked judgments have allowed scaling the factors after comparing them with students' gender, mother educational level, father educational level, family monthly income level, graduated high school, perception of success in addition to instructors' gender, seniority and educational level. The students ranked“effort, interest, health, previous experience, learning strategies, school system, task difficulty, teacher support, classroom atmosphere, family support, and luck”in their rank of importance. The ranking of importance by all instructors is student participation, teaching language learning strategies, classroom management, asking guiding questions, giving oral or written feedback, class size, sharing expectations from students with students, instructor experience, integrating fun and game, collaboration with colleagues and following current approaches related to ELT. The findings have been evaluated taking Causal Attribution or Attribution Theory by Weiner into consideration, and conclusions have been drawn.