Şiddet eğilimini azaltmaya yönelik psikoeğitim programının geliştirilmesi ve etkililiğinin incelenmesi
Development and evaluation of a psychoeducation program to reduce violence tendencies
  1. Tez No: 1002121
  2. Yazar: SÜMEYYE ÇUBUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Şiddet olayalrının artmasıyla okullarda şiddeti önlemeye yönelik çalışmalara ihtiyaç duyulduğu görülmüştür. Araştırmanın amacı şiddet eğilimi azaltmaya yönelik geliştirilen programın ortaokul öğrencilerinin şiddet eğilimi azaltmaya yönelik etkililiğini incelmektir. Araştırma ortaokul 6. ve 7.sınıf öğrencilerinden okula devam eden 152 öğrenci arasından şiddet eğilimi yüksek 36 öğrenciyle (deney 12, plasebo 12 ve kontrol 12) gerçekleştirilen yarı deneysel bir çalışmadır. Deney grubuna araştırmacı tarafından geliştirilen yedi oturumluk şiddet eğilimi azaltıcı psikoeğitim programı uygulanırken, plasebo grubuna birinci düzey şiddet eğilimi semineri tek seferlik uygulanmıştır ve sosyal faaliyetlere yönlendirilmiştir. Kontrol grubuna ise bir çalışma yapılmamıştır. Velilere ve öğretmenlere tek seferlik şiddet eğilimi semineri verilirken, öğretmenlere ortak disiplin analyışı oluşturmaları için bilgiler verilmiştir. Deney, plasebo ve kontrol gruplarına ön test, son test ve beş haftalık izleme testleri uygulanarak verilere ulaşılmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu ve Şiddet Eğilim Ölçeği'nden yararlanılmıştır. Veriler SPSS Statistics 27. versiyon paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Şiddet eğilimi puanlarının grup ve zaman etkisini birlikte değerlendirebilmek için Anova kullanılırken, analiz sürecinde Mauchly testinden ve Greenhouse–Geisser düzeltmesi uygulanmıştır. Grup deişkenlerinin etkisi Levene testi ile incelenirken Bonferroni düzeltmeli ikili karşılaştırmalar da yapılmıştır. Öğrenci, veli, öğretmen ve idareden oluşan okul bileşenlerinine bütünsel yönelimli çeşitli uygulamaların yapılmasıyla oluşturulan araştırmada elde edilen bulgular; deney grubuna uygulanan psikoeğitim programının şiddete eğilim düzeyini düşürdüğü etkinin izleme testinde de devam ettiği, plasebo grubuna yapılan çalışmaların da şiddet eğilimini azaltmada sınırlı düzeyde etkili olduğu izleme testinde de devam ettiği görülürken, kontrol grubunda şiddet eğilim düzeyinin son teste kadar düştüğü ancak izleme testinde puanların tekrar yükseldiği görülmüştür. Okul bileşenlerini kapsayıcı şekilde yapılan çalışmanın şiddet eğilimini azaltmada etkili olmasıyla okul psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerinde şiddeti önlemede kullanılabilinecek bir çalışma ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Initiatives to prevent violence in schools are necessary given the rise in violent incidents. The present study aimed to analyze the effectiveness of a program developed to reduce violent tendencies among middle school students. The study is a quasi-experimental one conducted with 36 students with high violent tendencies (12 experimental, 12 placebo, and 12 control) selected from 152 students in grades 6 and 7 who were attending school. The experimental group participated in a seven-session psychoeducation program designed by the researcher to reduce violent tendencies, while the placebo group attended a one-time seminar on first-level violent tendencies and was directed to social activities. The control group received no intervention. Parents and teachers participated in a one-time seminar on violent tendencies, and teachers were provided with information to help them develop a common understanding of discipline. The experiment involved administering pre-tests, post-tests, and five-week follow-up tests to the placebo and control groups to obtain the data. Data collection employed the Personal Information Form and the Violence Propensity Scale developed by the researcher. The data were analyzed using the SPSS Statistics 27 software package. ANOVA was used to assess the group and time effects of violence tendency scores together, while the Mauchly test and Greenhouse–Geisser correction were applied during the analysis process. The effect of group variables was examined using the Levene test, and Bonferroni-corrected pairwise comparisons were also performed. Following a comprehensive approach to the school components consisting of students, parents, teachers, and administrators, and through the implementation of various applications, the findings obtained in the study revealed that the psychoeducational program applied to the experimental group reduced the level of tendency toward violence, and this effect continued in the follow-up test. The studies conducted on the placebo group were also found to be effective in reducing the tendency toward violence to a limited extent, and this continued in the follow-up test. In the control group, the level of tendency toward violence decreased until the final test, but the scores rose again in the follow-up test. The study, which comprehensively covers school components, has proven effective in reducing violent tendencies, resulting in a study that can be used in school psychological counseling and guidance services to prevent violence.