6-10 yaş arası çocukların anne babalarının stresi ile anne baba tutumları arasındaki ilişkide ebeveynlikte bilinçli farkındalığın aracılık rolü
The mediating role of mindfulness in parenting in the relationship between parental stress and parenting styles of parents of children aged 6 to 10
  1. Tez No: 1002134
  2. Yazar: NURŞAH TOPRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN ONNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, 6-10 yaş arasındaki çocukların anne ve babalarında görülen stres düzeyi ile anne-baba tutumları arasındaki ilişkide, ebeveynlikte bilinçli farkındalığın aracı rolü incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, İstanbul ili içerisinden ikamet eden, 6-10 yaş arası çocuğa sahip olan 370 ebeveyn tarafından oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde,“Demografik Bilgi Formu”,“Anne-Baba Stres Ölçeği”,“Anne-Baba Tutumu Ölçeği”ve“Ebeveynlikte Bilinçli Farkındalık Ölçeğinden”yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, öncelikle betimsel istatistikler ve normallik testleri ile değerlendirilmiştir. Demografik değişkenlere bağlı olarak gruplar arasında anlamlı bir farkın bulunup bulunmadığı, bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü ANOVA ile incelenmiştir. Araştırmada değişkenler arasındaki ilişkilere yönelik analizler Pearson korelasyon yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Ek olarak, yapısal eşitlik modeli (SEM) analizi yapılmıştır. Analiz için SPSS 27.0 programı ve Aracılığı analiz etmek için ise Lisrel 8.0 kullanılmıştır. Ebeveyn tutumu ile ebeveyn stresi arasındaki ilişkide ebeveynlikte bilinçli farkındalığın aracılık rolü vardır. Elde edilen bulgular, literatür kapması ile birlikte tartışmalar ve sonuç bölümünde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This research investigated the mediating role of mindfulness in parenting in the relationship between parental stress levels and parental attitudes in children aged 6-10 years. The research sample comprised 370 parents based in Istanbul with children in the 6-to-10 age range. The following instruments were used in the data collection process: 'Demographic Information Form', 'Parental Stress Scale', 'Parental Attitudes Scale', and 'Parental Awareness Scale'. The data were analyzed using descriptive statistics and normality tests. Independent samples t-tests and one-way ANOVA were used to examine whether there were significant differences between groups based on demographic variables. Pearson correlation analysis was performed to analyze the relationships between variables. Additionally, structural equation modeling (SEM) analysis was conducted. SPSS 27.0 was used for the analysis, and Lisrel 8.0 was used for mediation analysis. Mindful awareness in parenting plays a mediating role in the relationship between parental attitudes and parental stress. The findings, along with a review of the literature, are presented in the discussion and conclusion sections.