Çukurova Üniversitesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine başvuran okul öncesi çocuklarda medya maruziyetinin uyku alışkanlıkları üzerindeki etkisi ve ilişkili faktörler
Cukurova University Mental Health and Deseases media in pre-school children applying to the polyclinic effect of exposure on sleeping habits and related factors
- Tez No: 722820
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PERİHAN ÇAM RAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç:Yaşadığımız pandemi sürecinde hem erişkin hem de çocukların hayatında önemli değişiklikler olmuştur. Bu süreçte, çocukların televizyon, telefon ve tablet gibi teknolojik araçlarla zaman geçirme sürelerinde artışlar meydana gelmiştir. Çalışmamızda, 3-6 yaş arasındaki çocukların medyaya maruz kalmalarının; uyku alışkanlıkları üzerindeki etkisinin ve bununla ilişkili faktörlerin incelenmesi amaçlandı. Yöntem: Bu çalışma, ilişkisel tarama modelinde betimsel bir araştırma olarak tasarlandı. Çalışmaya, 25 Haziran 2021- 31 Ağustos 2021 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi polikliniğine başvuran 3-6 yaş arasında 70'i erkek, 39'u kız çocuğu ve aileleri alındı. Araştırmada veri toplama araçları olarak,“Kişisel Bilgi Formu”, ve çocuklar için“Aile İnternet Tutum Ölçeği”,“Çocuk Uyku Alışkanlıkları Ölçeği”ve aileler için,“Anne–Baba Çocuk Yetiştirme Ölçeği”kullanıldı. Ölçekler katılımcılara yüz yüze uygulandı. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS Version 22.0 paket programı ile analiz edilerek değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda, kız çocuklarının %53,84'inde, erkeklerin ise %44,2'sinde haftalık 8 saatten fazla tablet ve televizyon kullanım süreleri bildirildi.
Özet (Çeviri)
Method: This study was designd as a descriptive research in the relational survey model. The children aged between 3-6 years and their parents who had applied to the child psychiatry outpatients clinic of the faculty of medicine between 25th June,2021 - 31st August, 2021 which 70 if the children was boys and 39 girls. The data collection tools in the research that was used were“Personal information form”, and for children“family internet attitude scale”,“child sleeping habits scale”and“Mother-Father child cultivation scale”. The scale was administered to the participants face to face, also the data that was obtained were analyzed and evaluated with the SPSS version 22.0 package program. Results: In our study, 53.84% of the girls and 44.2% of the boys had spent more than 8 hours a week on tablets and television use was reported.