Anne-babası boşanmış 9-13 yaşlarındaki çocuklar ile aynı yaş grubundaki anne-babası boşanmamış çocukların benlik saygısı ve kaygı düzeyleri ilişkisi
The relation between the self esteem and the anxiety levels of children between the age-9-13 whose parents had divorced and the same range of whpm are not divorced
- Tez No: 190504
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERGÜZ BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada anne-babası boşanmış 9-13 yaşlarındaki çocuklar ile aynı yaşgrubundaki anne-babası boşanmamış çocukların benlik kavramı ve kaygı düzeyleriarasındaki ilişki Kocaeli il örneklemi içinde incelenmiştir. Ayrıca buna bağlı olarak,çalışmada öğrencilerin bazı bireysel özelliklerine ve ailelerine ilişkin değişkenleregöre anne-babası boşanmış ve boşanmamış çocukların benlik saygıları ve kaygıdüzeyleri arasındaki anlamlı farklılıklar belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırmanın evrenini 2005-2006 eğitim-öğretim yılında Kocaeli ilmerkezinde bulunan devlet ilköğretim okullarının 4. 5. 6. 7. ve 8. sınıfına devameden öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklemini ise toplam 17 ilköğretim okulunadevam eden ve random yoluyla belirlenmiş olan 9-13 yaş grubundaki öğrencilerden175'i kız ve 133'ü erkek olmak üzere toplam 308 öğrenci oluşturmaktadır.Araştırmada ölçme aracı olarak, Piers-Harris'in Çocuklarda Öz KavramıÖlçeği, Çocuklar çin Sürekli-Durumluk Kaygı Envanteri ve araştırmacı tarafındanhazırlanan öğrencilerin bireysel ve ailesel özelliklerine dair bilgileri içeren KişiselBilgi Formu kullanılmıştır.Çalışmada bağımsız değişkenlere verilen yanıtların dağılımına ilişkin frekansanalizi yapılmıştır. Örneklem grubunu oluşturan çocukların kaygı düzeyi ve benlikkavramı arasındaki ilişkiler korelasyon tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıcabağımsız değişkenlerle bağımlı değişkenler arasında anlamlı farklılıkların olupolmadığı incelenmiştir. Gruplar arasında farkın olup olmadığını belirlemek için ikilideğişkenler için ?t? testi, ikiden fazla değişkenler için ise ?F? testi uygulanmıştır.Değişkenler arasında belirlenen anlamlı farklılıkların hangi gruplardankaynaklandığını belirlemek için ?scheffe? testi uygulanmıştır.Araştırma sonucundan elde edilen bulgular şunlardır:1. Anne babası boşanmış çocuklarla, anne babası boşanmamış çocukların kaygıdüzeyleri (p0,05) vebenlik saygıları ile cinsiyetleri arasında (p>0,05) anlamlı bir farklılıksaptanmamıştır.3. Anne babası boşanmamış çocukların kaygı düzeyleri ile cinsiyetleri arasında(p0,05) anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.4. Anne babası boşanmış çocukların kaygı düzeyleri ile yaşları (p>0,05) vebenlik saygıları ile yaşları arasında (p>0,05) anlamlı bir farklılıksaptanmamıştır.5. Anne babası boşanmamış çocukların kaygı düzeyleri ile yaşları arasında(p>0,05) anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Fakat anne babası boşanmamışçocukların benlik saygılarıyla yaşları arasında (p0,05) ve benlik saygıları ile anne babalarının boşanmasüresi arasında (p>0,05) anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.7. Anne babası boşanmış çocukların kaygı düzeyleri ile şuanda kiminleyaşadıkları (p>0,05) ve benlik saygıları ile şuanda kiminle yaşadıklarıarasında (p>0,05) anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.8. Anne babası boşanmış çocukların kaygı düzeyleri ile babalarını ne kadarsıklıkla gördükleri (p>0,05) ve benlik saygıları ile babalarını ne kadar sıklıklagördükleri arasında (p>0,05) anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.9. Anne babası boşanmış çocukların kaygı düzeyleri ile annelerini ne kadarsıklıkla gördükleri (p>0,05) ve benlik saygıları ile annelerini ne kadar sıklıklagördükleri arasında (p>0,05) anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.10. Annesi ve babası boşanmış ve boşanmamış çocukların kaygı düzeyleri vebenlik saygısı puan ortalamaları arasındaki ilişkinin (r=-,542, p< ,001) ninyüksek fakat negatif yönde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was researched the relationships between anxiety levelsand self concepts of children(at 9-13 ages) whose parents had divorced and the samerange of whom are not divorced at the county of Kocaeli. Also with relation to this,it was tried to determine the meaningful difference between self esteems and anxietylevels of the children?s` parental marital status with respect to variables of theirfamily and their own some individual characteristics.The survey phase was related to the students attending to public schools` 4. 5.6. 7. and 8. grades during 2005-2006 education period in Kocaeli. The sampleconsisted of 308 students (175 girls, 133 boys) who were 9-13 years old among 17primary schools at random.In this research, Piers-Harris Children?s Self-Concept Scale, State-TraitAnxiety Inventory For Children (STAIC) and individual?s information forms whichwere related to students` individual and their families` characteristic informationprepared by researcher were used as a scale instrument.In this study, it was done the frequency analysis of spreading of answersgiven to the independent variables. The relationships between self concepts andanxiety levels of children consisting of scale group were analyzed by using thecorrelation method. Also, it was examined whether there were meaningfuldifferences between independent variables and dependent variables or not. It wasapplied ?F? test for more than 2 variables and ?T? test for bilateral variables todetermine whether there were differences among groups or not. ?Scheffe? test wasapplied to determine which groups caused the meaningful differences among thevariables.Those are the findings of research:1. It was determined that there was a meaningful difference between the anxietylevels (p0, 05) and the self esteems and their genders (p>0, 05)of children whose parents had divorced.3. While determined the meaningful difference in anxiety levels with theirgenders (p0, 05)of children whose parents had not divorced.4. It was not determined the meaningful difference between the anxiety levelsand their ages (p>0, 05) and also the self esteems and their ages (p>0, 05) ofchildren whose parents had divorced.5. It was not determined the meaningful difference between the anxiety levelsand their ages (p>0, 05) however It was determined the meaningful differencebetween the self esteems and their ages (p>0, 05) of children whose parentshad not divorced.6. It was not determined the meaningful difference between the anxiety levelsand their ages (p>0, 05) and also the self esteems and their ages (p>0, 05) ofchildren whose parents had divorced.7. It was not determined the meaningful difference about anxiety levels betweenchildren whose parents had divorced and with whom they live (p>0, 05), andso were self esteems (p>0, 05).8. It was not determined the meaningful difference about anxiety levels relatedto children `s seeing their fathers (p>0, 05), and so were self esteems(p>0, 05).9. It was not determined the meaningful difference about anxiety levels relatedto children?s seeing their mothers (p>0,05), and so were self esteems(p>0,05).10.