Okul müdürlerinin denetim stillerine ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers' perceptions of school principals' supervisory styles
- Tez No: 1002137
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, öğretmenlerin beraber çalıştıkları okul müdürlerinin denetim stillerine ilişkin algıları ile okul müdürlerinin denetim süreçlerine ilişkin görüşleri analiz edilmiştir. Bu amaçla araştırma, açıklayıcı sıralı karma desen yöntemiyle yürütülmüştür. Araştırmanın okul müdürlerinin denetim stillerine ilişkin öğretmen görüşlerini ortaya koymayı amaçlayan nicel boyutunun çalışma evrenini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Ordu ili merkez ilçesinde (Altınordu) kamuya bağlı okullarda görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi basit-seçkisiz örnekleme yöntemi ile belirlenen 302 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın nitel boyutunda çalışma grubunu, örnekleme dahil edilen öğretmenlerin görev yaptığı okullardaki müdürler arasından ölçüt örnekleme yöntemiyle belirlenen 13 okul müdürü oluşturmaktadır. Araştırmada nicel veri toplama aracı olarak“Denetim Stili Ölçeği”ve nitel verileri toplamada ise yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları, öğretmenlerin okul müdürlerinde en çok yönlendirici olmayan stili, orta düzeyde işbirlikçi stili ve en az düzeyde yönlendirici stili gözlemlediklerini ortaya koymaktadır. Araştırmanın sonuçlarına göre, öğretmenlerin okul müdürlerinin denetim stillerine ilişkin görüşleri katılımcıların cinsiyet, okul türü, branş ve meslek kıdemi değişkenleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Eğitim durumu değişkeni açısından yönlendirici olmayan stil alt boyutunda, lisans düzeyinde eğitim alan öğretmenler lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Ayrıca okul müdürüyle birlikte çalışma süresi değişkeni açısından işbirlikçi stil ve yönlendirici olmayan stil alt boyutunda 1-5 yıl meslek kıdemine sahip öğretmenler lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Araştırmanın sonuçları, araştırmaya katılan okul müdürlerinin önemli bir bölümünün kendilerini öğretmenlerin ders denetimi açısından 'yeterli' bulduğunu, bazılarının 'kısmen yeterli' bulduğunu bazılarının ise 'yetersiz' bulduğunu ortaya koymaktadır. Araştırmanın nitel boyutunda sonuçlar, okul müdürlerinin öğretmenlerin ders denetimi sürecinde daha çok yönlendirici bir yaklaşım içinde olduklarını, yönlendirici olmayan ve işbirlikçi yaklaşımı daha az sergilediklerini ortaya koymaktadır. Katılımcılar denetim konusunda yeterlik, yönetsel tutum, uygulama ve iş birliğine yönelik önemli ve dikkate değer önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, teachers' perceptions of the supervision styles of the school principals they work with and the school principals' views on the supervision processes were examined. For this purpose, the research was conducted using an explanatory sequential mixed design method. The population of the quantitative dimension of the study, which aims to reveal teachers' views regarding school principals' supervisory styles, consists of teachers working in public schools in the central district of Ordu (Altınordu) during the 2023-2024 academic year. The sample consists of 302 teachers selected through simple random sampling. In the qualitative dimension of the research, the study group consists of 13 school principals selected through criterion sampling from among the principals at the schools where the teachers are included in the sample. In the study, the 'Supervision Style Scale' was used as the quantitative data collection instrument, while a semi-structured interview form was employed to collect the qualitative data. The results of the study reveal that teachers observed a nondirective style most frequently in school principals, a collaborative style moderately frequently, and a directive style least frequently. According to the results of the study, teachers' views on principals' supervisory styles did not show any statistically significant differences across participants' gender, school type, branch, or professional experience. In terms of the educational background variable, a statistically significant difference was found in favor of teachers with a bachelor's degree in the non-directive style sub-dimension. Furthermore, in terms of the length of time working with the school principal variable, a statistically significant difference was found in favor of teachers with 1-5 years of professional experience in the collaborative style and non-directive style sub-dimension. The results of the study reveal that a significant portion of participating school principals considered themselves“adequate”in terms of teacher supervision, while some considered themselves“partially adequate,”and others considered themselves“inadequate.”The qualitative study results reveal that school principals tend to take a more directive approach to teacher supervision, while exhibiting less of a nondirective and collaborative approach. Participants made significant and noteworthy suggestions regarding supervisory competence, managerial attitudes, practice, and collaboration.