İlköğretim okulu müdürlerinin sergiledikleri liderlik stillerinin öğretmenlerin örgütsel bağlılığına etkisi
İmpacts of the leadership styles of the elementry school principles upon the organisational commitment of the teachers
  1. Tez No: 215433
  2. Yazar: FEVZİ SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı,ilköğretim okulu müdürlerinin sergiledikleri liderlikstillerini belirlemek ve bu liderlik stillerine bağlı davranışların,öğretmenlerin örgüte(okula) bağlılığına etkisini,öğretmenlerin görüşlerine dayanarak açıklığakavuşturmaktır.Araştırmada,ilköğretim okulu müdürlerinin liderlik stilleri ve öğretmenlerinörgütsel bağlılığı,araştırmanın bağımlı değişkenleridir.Görüşlerine başvurulanöğretmenlerin cinsiyet,eğitim durumu ve mesleki kıdemleri ise araştırmanın bağımsızdeğişkenlerini oluşturmaktadır.Araştırmada kullanılan veri toplama aracı olan ?anket?,üç bölümdenoluşmaktadır.Birinci bölümde;araştırmaya katılan öğretmenlere ilişkin kişiselbilgiler;ikinci bölümde;araştırmacı Mehmet Korkmaz tarafından geliştirilen ?LiderlikEnvanteri Anketi?;üçüncü bölümde ise;araştırmacı Refik Balay tarafından geliştirilen?Örgütsel Bağlılık Anketi? kullanılmıştır.?Kişisel bilgiler? 3, ?Liderlik EnvanteriAnketi? 36 ve ?Örgütsel Bağlılık Anketi? 27 ifadeden oluşmaktadır.Anket,tesadüfi yolla seçilen,Ankara ilinin taşra ilçelerinden Haymana ve Balailçelerinde,21 İlköğretim okulunda 146 öğretmen tarafından uygulanarak,değerlendirmeye alınmıştır.Araştırmaya ait alt problemlerin alt çözümünde, ttesti,tek faktörlü anova (varyans analizi) ve Pearson korelasyon (ilişki) katsayısıuygulanarak; frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma değerlerihesaplanmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şunlardır:1. Öğretmen görüşlerine göre, ilköğretim okulu müdürleri dönüşümcü liderlikstilini daha fazla sergilemektedir.iii2. Öğretmen görüşlerine göre; ilköğretim okulu müdürleri , liderlik stillerininiçerisinde en fazla, dönüşümcü liderliğin alt boyutu olan, karizma davranışlarınısergilerken, en az sergiledikleri liderlik stili ise; etkileşimci liderliğin alt boyutu olan,laissez-faire (tam serbest) yönetim tarzını göstermektedir.3. Öğretmenlerin cinsiyet ve eğitim durumlarına göre okul müdürlerininliderlik stillerine ilişkin görüşleri, liderlik stillerinin bazı alt boyutları arasındaanlamlı farklılıklar göstermektedir.4. Öğretmenlerin örgütsel bağlılığına ilişkin görüşlerine göre,öğretmenlerokula en fazla içselleştirme boyutu ile bağlanmıştır.Buna karşılık öğretmenlerinörgütsel bağlılık maddelerinden en az,uyum maddelerine katıldıkları görülmüştür.5. Öğretmenlerin örgüt bağlılığına ilişkin görüşleri,cinsiyet ve meslekikıdemde anlamlı farklar bulunurken;eğitim durumu ile örgütsel bağlılık alt boyutlarıarasında anlamlı farklar bulunamamıştır.6. İlköğretim okulu müdürlerinin sergiledikleri dönüşümcü liderlik ileörgütsel bağlılığın ?özdeşleştirme? ve ?içselleştirme? alt boyutlarında anlamlıilişkiler bulunmuştur.Etkileşimci liderlik stili ile öğretmenlerin örgütsel bağlılığı altboyutu olan ?uyum? arasında anlamlı farklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to describe the leadership styles of the primary school principalsand to explain the impact of the behaviours,which are concerned with this leadership stylesrespecting to the opinions of the teachers.The leadership styles of the principles and the organisational commmitment of theteachers are the dependent variants of this study.The educational status and the sex status andthe professional seniority of the participative teachers are the independent variants of this study.The guestionnaire used as data-collector in this research has three parts;in the firstpart,the personal information related to the participants are collected,in the second part,?TheQuestionnaire of Leadership Inventory? devloped by the researcher Mehmet KORKMAZ hasbeen used;in the third part, ?Questionnaire of Leadership Inventory? is of 36 statements and?The Questionnaire of Organizational Dependency? is of 27 statements.The place and the participants of the research have been casually determined.TheQuestionnaire in this research has been applied to 146 teachers in 21 primary schools in thedistricts of Haymana and Bala in Ankara.In the analysis of sub-problems in the research, ?ttest?,one-way anova (variance analysis) and Pearson Correlation Coeffient have beenapplied;frequency percentage,arithmetic average,standart deviation values have beencalculeted.The findings of the research have been summarized below:1- It has been found that according to teachers,the principals of primary schools usethe transformational leadership style much more than the teachers do.2- The findings have shown that the primary school principals mostly prefer to usecharismatic behaviours that are the sub-dimension of transformationalLeadership;on the other hand, they rarely use the administration style of Laissez-Faire.v3- According to the sex and educational status of the teachers,the opinions of them onthe leadership styles of the school principles have shown that there are distinctivedifferences among some sub-dimensions of the leadership styles of the principles.4- The opinions of the teachers on organizational commitment have been shown thatteachers mostly have organizatinal commitment with school respecting toassimilation.On the one one, teachers obey the adaption rules of the organizationalcommitment rules the least.5- It has been found that there are distinctive differences between the sex and theprofessional seniority;however no distinctive differences have been detectedbetween the status of educational and sub-dimensions of organizationalcommitment.6- It has been found that there are distinctive correlations in the sub-dimensions of?assimilation? and ?substitution? in Transformational Leadership andOrganizational Commitment of the primary school principals.In addition, there arecertain differences between the ?substitution?, which is the sub-dimension of theorganizational commitment of the teachers, and transactional leadership style.