İlköğretim okulu müdürlerinin yeterlikleri ile öğrenme stillerine ilişkin bir araştırma (Tokat ili örneği)
The relation between the learning styles and adequacy of primary schools principals
  1. Tez No: 226992
  2. Yazar: NAİL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BATTAL ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu arastırmanın amacı, ilkögretim okullarında görev yapan okul müdürlerinin ögrenme stillerini, yeterlik düzeylerini belirlemek, ögrenme stilleri ile yeterlikleri arasında iliski olup olmadıgını ortaya çıkarmak ve arastırma bulgularına dayalı olarak önerilerde bulunmaktır. Arastırmanın çalısma evreni, Tokat ili merkez ilçesinde ve diger ilçelerinde ilkögretimde görev yapan 224 ilkögretim okulu müdürü, 620 müdür yardımcısı, 2700 ögretmen, ve 46 ilkögretim müfettisinden olusmaktadır. Tokat ilinde görev yapan tüm ilkögretim okulu müdürleri ve ilkögretim müfettisleri evreninin tamamı üzerinde çalısılmıs, müdür yardımcıları ve ögretmenler için örneklem alınmıstır. Veri toplama aracı olarak arastırmacı tarafından gelistirilen ?ilkögretim okulu müdürleri yeterlik anketi? ve Kolb tarafından gelistirilen ve güvenligi sınanmıs, daha sonra Askar ve Akkoyunlu (1993) tarafından Türkçe'ye uyarlanmıs ve güvenirlik çalısması yapılan ?Kolb Ögrenme Stilleri Envanteri? kullanılmıstır. Arastırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde, yüzde dagılımları ve ortalamalar hesaplanmıs ve karsılastırmalarda tek yönlü varyans analizinden (Ftesti), Kruskall Wallis, Man Whitney U testinden yararlanılmıstır. Ögrenme stilleri? Okul müdürlerinin % 47'sinin baskın ögrenme stili Uyumsayan (Yerlestiren); % 41'inin baskın ögrenme stili ?Ayrıstıran?; % 5,9'unun baskın ögrenme stili ?Degistiren?; % 5,9' unun baskın ögrenme stili de ?Özümseyen? ögrenme stili olarak belirlenmektedir. ? Okul müdürlerinin % 89'u ?ayrıstıran? ve ?yerlestiren? ögrenme stiline sahip görülmektedir. Ayrıstıran ve yerlestiren ögrenme stilinin ortak ögrenme yolları ?yaparak? ögrenmedir. ? Ögretmenlerin %46,9'unun baskın ögrenme stili Uyumsayan(Yerlestiren); % 37,2'sinin baskın ögrenme stili ?Ayrıstıran?; % 10,3'ünün baskın ögrenme stili ?Özümseyen?; % 5,9' unun baskın ögrenme stili de ?Degistiren? olarak belirlenmektedir ? Müdür yardımcılarının % 51'inin baskın ögrenme stili ?Uyumsayan (Yerlestiren)?; % 38'inin baskın ögrenme stili ?Ayrıstıran?; % 6'sının baskın ögrenme stili ?Özümseyen?; % 5'inin de baskın ögrenme stili de ?Degistiren? ögrenme stili olarak belirlenmektedir. ? İlkögretim müfettislerinin % 40'ının baskın ögrenme stili Uyumsayan (Yerlestiren); % 48,9'unun baskın ögrenme stili ?Ayrıstıran?; % 4,4'ünün baskın ögrenme stili ?Özümseyen?; % 6,7' sinin baskın ögrenme stili de ?Degistiren? olarak belirlenmektedir. ? İlkögretim okulu müdürlerinin yeterliklerinin bazıları ile ögrenme stilleri arasında pozitif veya negatif düsük iliski görülmektedir. ? Ögretmenlere ve müfettislere göre okul müdürlerinin yeterliklerinin büyük çogunlugu ile ögrenme stili kategorileri arasında anlamlı bir iliskiye rastlanmamıstır. Yeterliklerin bazıları ile ögrenme stilleri arasında pozitif veya negatif düsük iliski görülmektedir. ? Ayrıstıran ögrenme stiline sahip okul müdürleri kendilerini, degistiren, özümseyen, yerlestiren (uyumsayan) ögrenme stillerine göre daha yeterli görmektedirler. ? Yerlestiren (uyumsayan) ögrenme stiline sahip ögretmenler, okul müdürlerini diger ögrenme stillerine sahip ögretmenlere göre daha yeterli bulmaktadırlar. v ? Degistiren ögrenme stiline sahip müdür yardımcıları, okul müdürlerini diger ögrenme stillerine sahip müdür yardımcılarına göre daha az yeterli bulmaktadırlar. ? Ayrıstıran ögrenme stillerine sahip egitim çalısanları, okul müdürlerini ?büyük ölçüde? düzeyinde ve en fazla yeterli görmektedirler. Arastırmanı bulgularına dayanılarak asagıdaki öneriler gelistirilmistir: ? lkögretim okulu müdürlerinin yeterliklerinden; beden dilini etkili kullanma, sorun çözme, iletisim, yasal yaptırımlar, ödül, is doyumu, kantin ve kooperatif gibi okula gelir getirebilecek alanların isletilmesi konularında hizmet-içi egitim verilebilir. ? lkögretim okulu müdürlerine hizmet-içi çalısmalar planlanırken, onların baskın ögrenme stilleri (yerlestiren ve ayrıstıran) ve ögrenme yolları (yaparak) dikkate alınarak planlanabili ile yeterlik arasındaki iliski için korelasyona bakılmıstır. Anlamlılık düzeyi olarak 0.05 dikkate alınmıstır. Arastırmada su bulgulara ulasılmıstır: ? İlkögretim okul müdürlerinin yeterlikleri konusunda ögretmenler, müdür yardımcıları, müfettisler ve okul müdürleri görüsleri arasında anlamlı farklar görülmektedir. İlkögretim okulu müdürlerini, müdür yardımcıları ve müdürler daha fazla yeterli görürlerken, ögretmenler orta düzeyde; müfetisler ise en az düzeyde yeterli görmektedirler. ? Okul müdürlerinin yeterlikleri konusunda, ilkögretim müfettislerinin denetim sonrasında okul müdürlerini degerlendirmeleri ile anket degerlendirmeleri arasında fark vardır. İlkögretim müfettisleri denetim sonrasında okul müdürlerini ?tamamen? düzeyinde yeterli görürlerken; ankette ?orta? düzeyde yeterli görmektedirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the learning styles and adequacy level of principals who work in primary schools and make suggestions based on the findings of the research. The work universe of the research is the 224 principals, 620 deputy principals, 2700 teachers and 46 primary scholl supervisors who work in the counties of the province of Tokat. All of the principals and supervisors have been worked on and illustrations were taken for deputy principals and teachers. ?Principal Adequacy Questionnaire? developed by the researcher and ?Kolb Learning Style Inventory? whose reliability was tested by Kolb and which was adopted to Turkish by Askar and Akkoyunlu(1993) were used as a means of collecting data. In analysing the data collected, percentage distributions and averages were calculated and in comparisons one way variance analyse (F-test), Kruskall Wallis, Man Whitney U were benefited from. The correlation is looked for the relation between the learning styles and adequacy. 0.05 was considered as the level of meaningfullness.There are meaningful differences among the teachers, deputy principals, supervisors, and principals about the primary school principal adequecy. While the deputy principals and principals think that the adequacy of the principals is sufficient at ?completely? level and teachers ?to a great extend? level the supervisors think that they are sufficient at the ?medium? level. ? There is a difference between the evaluations of the primary school supervisors during school supervisions and the evaluations of the questionnaire in the adequacy of the principals. While the supervisors find the principals enough at ?completely? level during supervising; they find them enough at ?medium? level in the questionnaire. ? The dominant learning style of 47% of the principals is Accommodator; the dominant learning style of 41% is Converger; the dominant learning style of 5,9% is Assimilator. ? The 89% of the principals have ?converger? and ?accomodator? learning styles. The common learning way of this majority is learning by ?doing?. ? The dominant learning styles of 46,9 % of the teachers is accomodator; the dominant learning style of 37,2 % is converger; the dominant learning style of 10,3% is assimilator and the dominant learning style of 5,9% is diverger. ? The dominant learning styles of 51 % of the assistant of principals is accomodator; the dominant learning style of 38 % is converger; the dominant learning style of 5 % is assimilator and the dominant learning style of 5,9% is diverger. ? The dominant learning styles of % the primary school supervisors is accomodator; the dominant learning style of % is converger; the dominant learning style of % is assimilator and the dominant learning style of % is diverger. ? Pozitive or negative low relation is found between some of the adequacy of primary school principals and the learning styles ? To the teachers and the supervisors, a meaningful relation is not found between most of the principals adequacy and learning style categories v i i Pozitive or negative low relation is found between some of the adequacy and the learning styles. ? The principals having converger learning style think themselves more adequate according to diverger, assimilator, accomodator learning styles. ? The teachers having accommodator learning style think the principals more adequate according tothe teachers having other learning styles. ? The deputy principals having diverger learning style think the principals less adequate according to the deputy principals having other learning styles. The following findings were reached: