II. dalga kahve mekânları açısından tüketicilerin“ideal kahve”deneyimlerine ilişkin algılarına yönelik nitel bir araştırma
A qualitative research on consumers' perceptions of“ideal coffee”experiences in terms of second wave coffee places
  1. Tez No: 1002136
  2. Yazar: AYLA NUR ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ikinci dalga kahve mekânlarını tercih eden tüketicilerin“ideal kahve deneyimi”ne ilişkin algılarını nitel bir yaklaşımla derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, kahve deneyimini şekillendiren fiziksel çevre, ürün kalitesi, hizmet anlayışı, fiyat politikası, sürdürülebilirlik ve öğrenme gibi unsurlar bütüncül bir yapı içinde ele alınmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseniyle yürütülmüş ve amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen 35 katılımcı ile yarı yapılandırılmış yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veriler, MAXQDA 2020 yazılımı aracılığıyla kodlanmış, temalar oluşturulup görselleştirilmiştir. Bulgular, tüketicilerin kahve mekânlarını yalnızca içecek tüketim alanı olarak değil; sosyalleşme, çalışma, dinlenme ve kendini ifade etme gibi farklı amaçlara hizmet eden çok işlevli sosyal alanlar olarak değerlendirdiğini göstermektedir. Katılımcılar için“ideal kahve deneyimi”, fiziksel konfor, uygun ambiyans, yüksek ürün kalitesi, adil fiyat politikası, profesyonel hizmet ve sürdürülebilir uygulamaların bütünleştiği bir deneyim biçimidir. Çalışma, ikinci dalga kahve kültürünü yerel bağlamda ele alması ve mekân deneyimini çok boyutlu biçimde analiz etmesi bakımından literatüre özgün katkı sağlamaktadır. Sonuç olarak, ikinci dalga kahve mekânlarının modern kent yaşamında yalnızca kahve tüketim alanları olmaktan çıkıp; bireylerin sosyalleşme, üretkenlik, kendini ifade etme ve gündelik rutinden uzaklaşma gereksinimlerini karşıladıkları, estetik ve duygusal doyum sağlayan kültürel yaşam alanlarına dönüştüğü belirlenmiştir. Bu bağlamda,“ideal kahve deneyimi”yalnızca lezzet veya ürün kalitesiyle sınırlı olmayan; fiziksel çevre, hizmet anlayışı, estetik atmosfer ve bireysel değerlerin bütünleşmesiyle şekillenen çok boyutlu bir olgu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu mekânlar, bireylerin sosyal bağlarını güçlendirdikleri, aidiyet hissini yeniden yapılandırdıkları ve yaşam tarzlarını deneyim yoluyla ifade ettikleri çok yönlü ortamlar hâline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine in depth the perceptions of consumers who prefer second-wave coffee shops regarding the“ideal coffee experience”through a qualitative approach. The research explores the elements shaping the coffee experience—such as physical environment, product quality, service understanding, pricing policy, sustainability, and learning—within a holistic framework. Conducted as a case study using qualitative methods, the research involved semi-structured face-to-face interviews with 35 participants selected through purposive sampling. Data were coded and thematically visualized using the MAXQDA 2020 software. The findings reveal that consumers perceive coffee shops not merely as beverage consumption spaces but as multifunctional environments serving purposes such as socializing, working, resting, and self-expression. For participants, the“ideal coffee experience”represents the integration of physical comfort, pleasant ambiance, high product quality, fair pricing, professional service, and sustainable practices. The study contributes to the literature by addressing second-wave coffee culture within a local context and offering a multidimensional analysis of spatial and experiential dynamics. In conclusion, second-wave coffee shops have evolved beyond being mere consumption venues, becoming aesthetic and emotionally fulfilling cultural spaces where individuals satisfy their needs for socialization, productivity, and self-expression. In this context, the“ideal coffee experience”emerges as a multidimensional phenomenon shaped by the integration of physical space, service quality, aesthetic atmosphere, and individual values.