Bir yetişkinlik sembolü olarak sigara ve alkol kullanımı
Smoking and alcohol use as a symbol of adulthood
- Tez No: 1002150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ergenlerin sigara ve alkol kullanımına yükledikleri anlamları ve bu kullanım biçimlerinin yetişkinlik, toplumsal cinsiyet rolleri, inanç ve aile ilişkileriyle nasıl ilişkilendiğini incelemektedir. Sigara ve alkol kullanımı çoğunlukla biyolojik veya psikolojik yönleriyle ele alınsa da bu çalışma söz konusu olguları sembolik etkileşimcilik kuramı çerçevesinde sosyolojik bir bakışla değerlendirmektedir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş, fenomenolojik desen kullanılmıştır. Araştırmanın sahasını Samsun ili oluşturmuş; 14–18 yaş aralığında 32 katılımcı ile yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Katılımcılara kartopu örnekleme yöntemiyle ulaşılmış, veriler tematik analiz yoluyla değerlendirilmiştir. Bulgulara göre, sigara ve alkol kullanımı ergenler tarafından çoğu zaman yetişkinliğe geçişin bir göstergesi, özgürlük ve bireyselleşme arayışının bir aracı olarak görülmektedir. Ayrıca, özellikle erkek katılımcılarda bu davranışlar maskülen performansın bir parçası hâline gelirken, dini inanç ve aile baskısı bireylerin tüketim biçimlerini şekillendiren önemli faktörlerdir. Sonuç olarak, ergenlerde sigara ve alkol kullanımı yalnızca bir sağlık sorunu değil, aynı zamanda toplumsal rollerin, kimlik inşasının ve aidiyet süreçlerinin sembolik bir yansımasıdır.
Özet (Çeviri)
This study explores the meanings that adolescents attribute to smoking and alcohol consumption, and how these practices relate to adulthood, gender roles, religion, and family dynamics. While smoking and alcohol use are often examined from biological or psychological perspectives, this research approaches them sociologically through the lens of symbolic interactionism. Employing a qualitative phenomenological design, the study was conducted in Samsun, Türkiye, with 32 participants aged 14–18. Data were collected through semi-structured, in-depth interviews using the snowball sampling method and analyzed through thematic analysis. Findings reveal that adolescents often perceive smoking and drinking as symbols of adulthood, expressions of freedom and individuality, and means of social belonging. Among male participants, these behaviors frequently serve as performances of masculinity, whereas religious beliefs and parental control significantly influence patterns of consumption. Ultimately, the study concludes that adolescent smoking and alcohol use should be understood not merely as health-related behaviors, but as symbolic acts embedded in social meanings, identity formation, and transitions to adulthood.