Kopolimer-memantin ilaç taşıma sistemlerinin sentezlenmesi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of copolymer-memantine drug delivery systems
  1. Tez No: 1002151
  2. Yazar: SENA TÜYLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOLUNAY ŞAKAR DAŞDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda kontrollü salım sistemlerine yönelik yapılan araştırmalar yeni bir ilaç molekülü geliştirmenin maliyetli olmasından ve uzun bir süreç gerektirmesinden dolayı giderek artmaktadır. Yan etkileri yüksek ve maliyet açısından verimsiz olan geleneksel ilaç tedavi yöntemleri günümüzde sıkça tercih edilmektedir. Bu sorunları en aza indirmek amacıyla ilaç taşıyıcı sistemler geliştirilmiştir. Bu sistemlerin temel amacı, ilaçların hedeflenen bölgelere yönlendirilip, bu bölgelerde kontrollü bir şekilde salınmasını sağlamaktır. Ayrıca, bu sistemler sayesinde ilacın kan içindeki çözünürlüğü artırılır. Böylece, ilaç dozu ve dozlama sıklığı azalırken, yan etkiler minimum seviyelere iner ve hastaların yaşam kalitesi yükselir. Bunun yanı sıra, ilacın yarılanma ömrü de uzamış olur. Kontrollü ilaç salım sistemlerinin büyük bir kısmı kopolimer bazlı taşıyıcı sistemlerden oluşmaktadır. pH, iyonik kuvvet, mobilite hızı ve enzimler gibi fizyolojik faktörler, ilaç salım sistemlerini etkileyen önemli parametrelerdir. Bu sistemlerin etkin bir şekilde çalışabilmesi için, ilaç salınım sistemlerinin stabilitesinin bilinmesi büyük önem taşır ve bu bağlamda zeta potansiyel ölçümleri önemli bir rol oynar. Ayrıca, bu sistemlerde kullanılan diğer önemli parametreler arasında partikül boyutu ve mobilite ölçümleri de yer almaktadır. Bu çalışmada, Alzheimer tedavisinde kullanılan Memantin ilaç etken maddesinin biyolojik olarak uyumlu ve toksik olmayan PMVEAMA, PEAMA ve PİBAMA kopolimerlerine (1:1) oranında bağlanması ile kopolimer-memantin ilaç taşıyıcı sistemlerinin sentezlenmesi, farklı pH değerlerinde ve farklı yapay vücut sıvıları ortamlarında karakterizasyonu ve zetasizer ölçümleri ile kararlılığı, UV-VIS ölçümleri ile aktivitesinin koruduğu optimum şartların belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma doğrultusunda sentezlenmiş olan PMVEAMA-MEM, PEAMA-MEM ve PİBAMA-MEM kopolimer-ilaç taşıma sistemlerinin yapısal karakterizasyonu FTIR ATR ve 1H-NMR ile yapıldı. Sentezlenen sistemlerin kararlılıklarını korumuş oldukları optimum şartların belirlenmesi amacıyla partikül boyutu, mobilite ve zeta potansiyeli gibi zetasizer ölçümleri çeşitli pH değerlerinde ve PBS tampon çözeltisi, %0.9'luk İzotonik NaCl çözeltisi ve %5'lik dekstroz çözeltisi içerisinde yapıldı. Farklı pH ve yapay vücut sıvıları içerisinde aktivitesini korumuş olduğu optimum şartlar zamana bağlı olarak maksimum absorbsiyon değeri değişimleri araştırılması amacıyla UV/VIS spektrum ölçümleri alınarak incelendi. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, sentezlenen PMVEAMA-MEM, PEAMA-MEM ve PİBAMA-MEM kopolimer-ilaç taşıyıcı sistemlerinin kararlılığını ve etkinliğini koruduğu en uygun koşullar belirlendi.
Özet (Çeviri)
In recent years, research on drug delivery systems has been increasing due to the high cost and lengthy process involved in developing a new drug molecule. Traditional drug treatment methods, which are often associated with high side effects and inefficiency in terms of cost, are frequently preferred today. To minimize these issues, drug delivery systems developed. The principal aim of drug delivery systems are to direct the drugs to targeted areas and release them in a controlled manner at these locations. Additionally, these systems improve the solubility of the drug in the bloodstream. As a result, the drug dosage and frequency of administration decrease, side effects are minimized, and The patient's general condition and comfort improves. In addition, the drug shows an extended half-life. A large portion of controlled drug delivery systems is based on copolymer-based carrier systems. Physiological factors such as pH, ionic strength, mobility rate, and enzymes are significant parameters that affect drug delivery systems. For these systems to operate effectively, it is essential to assess their stability, with zeta potential measurements serving as an important role. Other critical parameters used in these systems include particle size and mobility measurements. In this study, the aim was to synthesize copolymer-MEM systems by linking to the biologically active molecule compatible and polymers that are not toxic, composed of PMVEAMA, PEAMA, and PIBAMA (in a 1:1 ratio), were combined with the active substance, memantine, for use in Alzheimer's treatment. The characterization of the drug delivery systems at various pH levels and simulated body fluids, their stability through zetasizer measurements, and the determination of optimum conditions in which the system maintains its activity through UV-VIS measurements were the main objectives. Structural characterization of the synthesized PMVEAMA-MEM, PEAMA-MEM, and PIBAMA-MEM copolymer-drug delivery systems was performed using FTIR-ATR and 1H-NMR. To identify the optimal conditions for which the synthesized systems maintain their stability, zetasizer measurements, including mobility, zeta potantiel and particle size were conducted at distinct pH levels and in PBS buffer solution, 0.9% isotonic NaCl solution, 5% dextrose solution. UV/VIS spectroscopy was performed to monitor temporal changes in maximum absorbance and to determine the optimal conditions under which the systems maintain their activity across various pH levels and in simulated body fluids. Based on the obtained results, the optimal conditions in which the synthesized PMVEAMA-MEM, PEAMA-MEM, and PİBAMA-MEM copolymer-drug delivery systems maintained their stability and efficacy were determined.