Türkiye'de sosyal güvenlikte neoliberal dönüşüm ve emeklilik rejimleri: Ordu ili örneği
Neoliberal transformation and pension regimes in social security in Turkey: The example of Ordu province
- Tez No: 1002154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN CİĞERCİ ULUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezi, tüm dünyada ve Türkiye'de her alanda büyük etkisi yaratan 1980 sonrası uygulanan neoliberal politikalar ve bu politikaların yarattığı neoliberal dönüşümün emeklilik rejimlerine olan etkisini incelemektedir. Çalışma, Ordu ilinde yaşayan emekli kişilerle yapılan görüşmelerle bu sorunları tespit ederek çözüm önerileri sunmayı hedeflemektedir. Neoliberal dönüşüm sonrası emeklilerin yaşadıkları sorunlar bu çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Araştırmada, nitel yöntem çerçevesinde, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Neoliberal politikaların emeklilik rejimlerine olan etkisi ve bu rejimlerin emeklilerin yaşamına yansımaları tespit edilerek, bu olumsuzluklara çözüm önerilerinin geliştirilmesine katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Elde edilen bulgular, Türkiye giderek yaşlanan bir nüfus olma eğiliminde olması sebebiyle emekli nüfus oranı da sürekli bir artış göstermekte ve çalışan nüfusun emekli olan nüfusun devlete olan maddi yükünü karşılaması noktasında yetersiz kalmaya başlamıştır. Devlet karşılamakta zorlandığı bu maddi yükü neoliberal politikalarında desteğiyle emekliliğinde içine dâhil olduğu kişilerin sosyal güvenlikle ilgili alınacak önlemleri kendi sorumluluğundan kademeli olarak çıkartarak kişilerin bireysel sorumluluklarına bırakmayı amaçlamıştır. Bu çalışmada, Ordu ilinde yaşayan 23 emekli ile yüz yüze derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir.. Görüşmeler sonucunda emeklilerin sosyal hayatlarında birden fazla her görüşmecinin hem ortak hem de kendine özgü sorunları olduğu tespit edilmiş, fakat bu sorunların çoğunun temelinin aldıkları ücretin yetersizliğinden kaynaklandığı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the neoliberal policies implemented after 1980, which had a great impact in every field all over the world and in our country, and the negative impact of the neoliberal transformation created by these policies on retirement regimes. The study aims to identify these problems and offer solutions through interviews with retired people living in Ordu province. The problems experienced by retirees after neoliberal transformation constitute the main subject of this study. Within the framework of qualitative methodology, in-depth interviews were conducted using a semi-structured interview form. The study aims to identify the effects of neoliberal policies on pension regimes and the reflections of these regimes on the lives of retirees, and to contribute to the development of solution proposals to address these negative outcomes. The findings obtained indicate that, as our country tends to become an aging population, the rate of retired population is constantly increasing and the working population has become insufficient to meet the financial burden of the retired population on the state. The state, with the support of its neoliberal policies, has aimed to gradually remove the social security measures to be taken by the people it includes during their retirement from this financial burden, which it has difficulty in meeting, and leave it to the individual responsibilities of the people. In this study, face-to-face, in-depth interviews were conducted with 23 retirees living in the province of Ordu. The interviews revealed that the participants experience a range of challenges in their social lives, including both shared and individual-specific problems. However, it was emphasized that the majority of these issues stem fundamentally from the insufficiency of their pension income..