The information asymmetry effects and a conceptual framework of enhanced mandatory disclosures
Geliştirilmiş zorunlu mali açıklamaların bilgi asimetrisi etkileri ve kavramsal çerçevesi
  1. Tez No: 1002153
  2. Yazar: ALTAN TEMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET FATİH ULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Teorisi Bilim Dalı
Özet
Kurumsal ve bireysel yatırımcılar arasındaki doğal farklılıkları bir bilgi modeline dahil ederek, zorunlu mali bilgilendirme yükümlülüğünün artırılmasının bilgi asimetrisi üzerindeki etkilerini inceledim. Modelde, bilgi asimetrisini, bazı yatırımcıların kamuya zorunlu mali açıklama öncesinde özel bilgilere sahip olmasından kaynaklandığı biçimde tanımladım. Geliştirilmiş zorunlu mali açıklamaların her zaman eşit bilgi ortamı ve bilgi asimetrisinin azalmasıyla sonuçlanmadığını gösterdim. Özellikle, zorunlu mali açıklamalar ile açıklama öncesi özel bilgi sistemlerinin göreceli özelliklerinin (ürettikleri bilgi sinyallerinin tamamlayıcı veya ikame edici niteliği bakımından), bireysel ve kurumsal yatırımcılar arasında sonradan ortaya çıkan bilgi asimetrisinin boyutunu nasıl etkilediğini ortaya koydum. Modelin bulguları ve öngörülerinden yola çıkarak, muhasebe standartlarını ve mali açıklama gerekliliklerini, ilan edildikleri andaki amaçları ve bilgi özellikleri ile önceden özel bilgilerle olan ilişkilerinin niteliğine göre“ikame ediciden”“tamamlayıcıya”uzanan bir yelpazede sınıflandıran kavramsal bir çerçeve sundum. Son olarak, modelin bulgularına dayanan bu sınıflandırma şemasının ampirik sonuçlarını tartıştım.
Özet (Çeviri)
I study the information asymmetry effects of enhanced mandatory disclosure by incorporating the inherent differences between institutional and individual investors into an information model. In the model, I characterize the information asymmetry to originate from the fact that some investors possess private information ex-ante mandatory public disclosure. I show that enhanced mandatory disclosure does not always result in leveled informational playing field and reduced information asymmetry. Specifically, I show how the relative characteristics of mandatory disclosure and ex-ante private information systems (complementary versus substitute nature of the information signals they generate), affect the extent of ex-post information asymmetry between individual and institutional investors. Drawing on the findings and predictions of the model, I present a conceptual framework of classifying accounting standards and disclosure requirements in a spectrum from 'substitute' to 'complementary' based on their objectives and information properties at the time of pronouncement and on the nature of their relationship with the ex-ante private information. Finally, I discuss the empirical implications of such classification scheme, which is based on the model's findings.