Hizmetkâr liderlik, bireysel iş yapılandırma ve akış deneyimi ilişkisi
The relationship between servant leadership,job crafting and flow experience
  1. Tez No: 1002165
  2. Yazar: BARIŞ ŞABAHAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Tarih boyunca liderlerden, yalnızca zorlu durumların üstesinden gelmeleri değil, aynı zamanda liderlik ettikleri kişi ve kurumları başarıya ulaştırmaları da beklenmiştir. Liderler, etkiledikleri kişiler üzerinde duygu, düşünce, tutum ve davranış değişiklikleri yaratarak bu beklentiyi karşılayabilirler. Bu etkiyi yönetme becerileri, elde edecekleri sonuçlar üzerinde doğrudan belirleyici olmaktadır. İşletmeler, modern iş dünyasının zorlu koşulları ve mükemmellik beklentileri karşısında, liderlerinden çalışanlarını en yüksek verimliliğe çıkararak yüksek performans sergilemesini ve bu durumların sürdürülebilirliğini sağlamalarını beklemelerine neden olmaktadır. Bu bağlamda, hizmetkâr liderlik yaklaşımını benimseyen liderlerin, çalışanların işlerini kendi inisiyatifleriyle yapılandırmalarına imkân tanıması (bireysel iş yapılandırma) ve böylece onların akış deneyimi yaşamalarını sağlamasının önemli bir avantaj sağlayacağı tezin temel varsayımını oluşturmaktadır. Bu çalışmada, hizmetkâr liderlik, bireysel iş yapılandırma ve akış deneyimi arasındaki ilişkiler ve hizmetkâr liderliğin akış deneyimi üzerindeki etkisinde bireysel iş yapılandırmanın aracı rolü araştırılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmış, analizlerde SPSS ve AMOS programları ile SPSS Process makrosundan yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini Bursa ilinde faaliyet gösteren perakende sektörü çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmanın sonuçları, hizmetkâr liderliğin hem bireysel iş yapılandırma hem de akış deneyimi üzerinde orta düzeyde ve pozitif bir etkisinin bulunduğunu göstermiştir. Benzer şekilde, bireysel iş yapılandırmanın da akış deneyimi üzerinde orta düzeyde ve pozitif bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, hizmetkâr liderliğin akış deneyimi üzerindeki etkisinde bireysel iş yapılandırmanın kısmi bir aracı rol üstlendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, leaders have been expected not only to overcome challenging circumstances but also to guide the individuals and organizations they lead toward success. Leaders meet these expectations by influencing followers' emotions, thoughts, attitudes, and behaviors, and their ability to manage this influence directly shapes outcomes. In today's demanding business environment, organizations expect leaders to enhance employee productivity, ensure high performance, and sustain these results over time. From this perspective, the central assumption of the study is that leaders who adopt a servant leadership approach create an important advantage by allowing employees to proactively shape their own jobs (job crafting), thereby enabling them to experience flow. This study examines the relationships between servant leadership, job crafting, and flow experience, and tests the mediating role of job crafting in the effect of servant leadership on flow experience. A correlational research design was employed, and data were analyzed using SPSS and AMOS software together with the SPSS PROCESS macro. The research population consisted of employees working in the retail sector in Bursa. The findings indicate that servant leadership has a moderate and positive effect on both job crafting and flow experience. Likewise, job crafting has a moderate and positive effect on flow experience. Moreover, the results demonstrate that job crafting partially mediates the relationship between servant leadership and flow experience. These results contribute to the literature and offer practical implications for organizations seeking sustainable performance through leadership practices and employee well-being outcomes.