Meslekî eğitim merkezlerinde din ve ahlak eğitimi açısından karşılaşılan sorunlar
Problems encountered in terms of religious and moral education in vocational education centers
  1. Tez No: 1002164
  2. Yazar: ÖMER FARUK GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. HASAN DAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Din, Education and Training, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Meslekî Eğitim Merkezlerinde (MESEM) din ve ahlak eğitimi açısından karşılaşılan sorunları belirlemeyi ve çözüm önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Araştırma Ordu, Ünye ve Fatsa'da yer alan MESEM'lerde öğrenim gören öğrenciler ve bu kurumlarda görev yapan DKAB öğretmenlerini kapsamaktadır. 2600 kişilik evrenden, oransal tabakalı örnekleme yöntemiyle belirlenen 460 öğrenciye ve 18 öğretmenin tamamına ulaşılmıştır. Araştırma, tarama modelinde tasarlanmıştır ve karma bir yönteme sahiptir. Veri toplama sürecinde, anketler ve yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılarak öğrenci ve öğretmen görüşleri analiz edilmiştir. Temel verilere ulaşmada literatür taraması yöntemi kullanılmıştır. Anket formlarından toplanan verilerin değerlendirmesi ise SPSS programı ile yapılmıştır. Öğretmenlerle yapılan görüşmeler içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Elde edilen bulgular, mevcut programın öğrencilerin pratik yaşantılarıyla uyumsuz olduğunu, din derslerinin öğrencilerin iş ahlakı, meslekî etik ve toplumsal sorumluluk bilinci kazanmalarına yeterince katkı sunamadığını göstermektedir. Ayrıca, öğrencilerin eğitim süreçlerinde okul ve iş yeri arasındaki dengeyi sağlayamadığı, iş yerlerinde usta öğreticilerin pedagojik formasyon eksikliklerinin öğrencilerin ahlakî gelişimini olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Ailenin eğitim süreçlerine yeterince dahil olmadığı okul ve öğrenci iletişimi konularında eksikliklerinin olduğu, öğrencilerin sadece sınıf geçmeye odaklı bir öğrenme yaklaşımı benimsediği, bu durumun da din eğitiminin davranışa yansıma düzeyini düşürdüğü tespit edilmiştir. Çalışmada, din eğitiminin daha etkin hale gelebilmesi için MESEM'lere özgü program geliştirilmesi, din ve ahlak temelli derslerin programa entegre edilmesi önerilmiştir. Ayrıca, usta öğreticilerin eğitimine yönelik programlar, sınıf yönetimi, ölçme sistemleri, yöntem-teknik belirleme ve içerik planlaması gibi düzenlemelerin MESEM'e ve öğrencisine uygun hale getirilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Bu doğrultuda, MESEM öğrencilerinin ahlakî ve meslekî gelişimlerini destekleyecek yapısal değişikliklerin hayata geçirilmesinin, eğitimin kalitesini artıracak ve toplumsal kazanımları destekleyeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the problems encountered in religious and moral education in Vocational Education Centers (VEC) and to propose solutions. The research covers students studying in VEC located in Ordu, Ünye, and Fatsa, as well as DKAB teachers working in these institutions. From a population of 2,600 individuals, 460 students selected through proportional stratified sampling and all 18 teachers were included in the study. The research was designed in the survey model and employs a mixed-methods approach. In the data collection process, students' and teachers' views were analyzed using questionnaires and semi-structured interviews. The literature review method was used to obtain the basic data. The data collected from the questionnaires were analyzed using the SPSS program, while the interviews conducted with teachers were examined through content analysis. The findings indicate that the current curriculum is not compatible with students' practical life experiences and that religious education courses do not sufficiently contribute to students' acquisition of work ethics, professional ethics, and a sense of social responsibility. In addition, it was determined that students are unable to maintain a balance between school and workplace during their education process, and that the lack of pedagogical training of master trainers in workplaces negatively affects students' moral development. It was also found that families are not sufficiently involved in the educational process and that there are deficiencies in school–student communication. Students' adoption of a learning approach focused solely on passing grades was also found to reduce the extent to which religious education is reflected in behavior. In the study, it is recommended that programs specific to VEC be developed to make religious education more effective and that religion- and morality-based courses be integrated into the curriculum. Furthermore, it is emphasized that programs for the training of master trainers and regulations regarding classroom management, assessment systems, selection of methods and techniques, and content planning should be adapted to the structure of VEC and the needs of their students. Accordingly, it is believed that implementing structural changes to support the moral and vocational development of VEC students will enhance the quality of education and contribute to social benefits.