1971 Muhtırasından Milliyetçi Cephe Hükümetlerine kadar siyasi gelişmelerin Doğu Karadeniz basınına yansımaları
Reflections of political developments from the 1971 Memorandum to Nationalist Front Governments in The Eastern Black Sea head
  1. Tez No: 1002198
  2. Yazar: MİNE DERELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRKAN FIRAT SAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, 12 Mart 1971 Muhtırası ile Milliyetçi Cephe hükümetleri arasında yaşanan siyasi, ekonomik ve toplumsal gelişmelerin Doğu Karadeniz basınındaki yansımaları incelenmektedir. Çalışmanın başlangıç noktasını 27 Mayıs 1960 Darbesi oluşturmaktadır. Bu darbe ile 1971 Muhtırası arasındaki benzerlik ve farklılıklar değerlendirilerek dönemin asker–siyaset ilişkisinin sürekliliği ortaya konulmuştur. Araştırmada Rize Postası, Yeni Rize, Gündüz, Hamle, Ordu Havadis, Yeşil Giresun, İleri, Bayraktar, Haber ve Haber Ordu gibi bölgesel gazeteler temel kaynak olarak kullanılmış; bu gazetelerde yer alan haber, yorum ve değerlendirmeler aracılığıyla bölge kamuoyunun darbe, muhtıra ve sonraki siyasi süreçlere yaklaşımı analiz edilmiştir. Basından elde edilen veriler, dönemin siyasi aktörlerinin söylemleri, ekonomik krizlerin toplum üzerindeki etkileri, öğrenci ve işçi hareketlerinin yükselişi, toplumsal kutuplaşma ve artan güvenlik sorunlarının hem 1971 Muhtırasının ortaya çıkışında hem de Milliyetçi Cephe hükümetlerine uzanan süreci şekillendirmede önemli rol oynadığını göstermektedir. Sonuç olarak çalışma, 27 Mayıs sonrası oluşan anayasal ve siyasal yapının 12 Mart'a ve giden süreç ve Milliyetçi Cephe hükümetlerinin oluşumu üzerinde belirleyici etkiler taşıdığını ve askerî müdahale koşullarının bölgesel basın yansımalarıyla doğrulanabildiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the reflections of the political, economic, and social developments that occurred between the 12 March 1971 Military Memorandum and the Nationalist Front governments in the local press of the Eastern Black Sea region. The study begins with the 27 May 1960 Military Coup, evaluating the similarities and differences between the coup and the 1971 memorandum to demonstrate the continuity of civil–military relations during this period. Local newspapers such as Rize Postası, Yeni Rize, Gündüz, Hamle, Yeşil Giresun, Ordu Havadis, İleri, Bayraktar, Haber and Haber Ordu serve as primary sources, providing insight into how regional public opinion perceived the coup, the memorandum, and subsequent political developments. Analyses of the press content reveal that the discourse of political actors, the impact of economic crises on society, the rise of student and labor movements, increasing social polarization, and growing security concerns played significant roles both in the emergence of the 12 March Memorandum and in shaping the process that led to the Nationalist Front governments. Overall, the study demonstrates that the constitutional and political structure formed after the 27 May coup had a decisive influence on the period leading up to 12 March and that the conditions enabling military intervention can be clearly traced through the perspectives presented in the regional press.