Cumhuriyet Dönemi Türk siyasi tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi'nin yeri
The Situation og Nationalist Movement Party in the Turkish political history during Republic Period
- Tez No: 117909
- Danışmanlar: PROF. DR. E. SEMİH YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 474
Özet
HO I OZET Demokrat Parti'den ayrılan milliyetçi milletvekilleri 20 Temmuz 1948'de Millet Partisi'ni kurmuşlar, ancak MP'nin izlediği politika sonucunda ka patılmasıyla 1954'te Cumhuriyetçi Millet Partisi'ni oluşturmuşlardır. CMP, 1950 yılında Türkiye Köylü Partisi ile birleşerek Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi adını almıştır. 1944'te milliyetçi fikirlerinden dolayı yargılanan ve 1960 ihtilâlinin ar dından da yurt dışına gönderilen Alparslan Türkeş ve milliyetçi arkadaşları 1963'te yurda dönmüşler ve milliyetçilik fikrini iktidara getirmek gayesiyle 1964'te CKMP'ye girmişlerdir. Türkeş'in 1965'te CKMP Genel Başkanı se çilmesi ve 1969 yılında CKMP'nin Milliyetçi Hareket Partisi adını almasıyla milliyetçilik fikri siyasi hayatta ilk kez temsil edilmeye başlanmıştır. MHP, kaynağını Türk Milliyetçiği ve Dokuz Işık Doktrininden alarak ger çekleştirdiği siyasî faaliyetlerinde kendisini devlet ile özdeşleştirmik ve 1980 ihtilâlinde sürecin dışında tutuluncaya kadar ülkeyi devlet adına bölücü güç lerden koruma görevini üstlenmiştir. 1971 Muhtırasından sonra I. ve II. Milliyetçi Cephe Koalisyon Hükûmetleri'nde yer alan MHP, 1977 Genel Seçimleri'nde 16 milletvekilliği kazanmış ancak 1980 ihtilâli sonrasında kendini özdeşleştiridği devlet ta rafından sürecin dışında tutulmuş, faaliyetleri durdurulmuş ve parti lideri Tür keş tutuklanmıştır. 1983 yılında, partileşme sürecinin yeniden başlamasıyla milliyetçiler Muhafazakâr Partiyi kurmuşlar, 1985'te MP, Milliyetçi Çalışma Partisi adını almıştır. Siyaset yasağı kalkan Türkeş'in MÇP'ye Genel Başkan seçilmesi ve 1993'te MÇP'nin yeniden MHP adını alması ile milliyetçiler liderleri ön cülüğünde siyasî faaliyetlerine başlamışlardır. Lideri Türkeş ile özdeşleşen MHP, 1995 seçimlerinde % 10 barajını aşa madığı için meclise girememiştir. 1997 Nisan'ında Türkeş'in vefatı üzerine Genel Başkanlığa Dr. Devlet Bahçeli getirilmiştir. 1999 seçimleri ile MHP, gü nümüz Meclisinde 129 milletvekili ile temsil edilmektedir.
Özet (Çeviri)
4ÖZ ABSTRACT Nationalist Parliamentarians from Democrat Party (DP) constituted National Party (MP) on July 20, 1948, however following the abrogation of MP as a result of its policy, they established National Republican Party (CMP) in 1954. After associated with Turkish Rural Party in 1958, CMP was called National Rural Republican Party (CKMP). In 1944, Alparslan Turkes has sued because of his nationalist thoughts and he was deported following 1960 revolution. He was back Turkey with his nationalist friends in 1963 and they enrolled in CKMP with the aim of coming to power with the idea of nationalism. Such an idea has been started to be represented first time in political life upon assigning Turkes as President to CKMP and being renamed as Nationalist Movement Party in 1965. MHP has identified itself with the state through its political activities sourced with Turkish Nationality and Nine Light Doctrine, and undertaken the mission of protecting the Country from separatist powers until it was kept out of system in 1980 Revolution. Following 1971 Memorandum, MHP was involved in I. and II Nationalist Front Coalition Governments and in 1977 General Polls,' it attended the Assembly with 16 parliamentarians, however it was kept out of the process after 1980 Revolution, its activities were abrogated and Turkes was imprisoned. In 1983, upon restart of the process of party system, Nationalists have established Conservative Party and in 1985 MP was renamed as Nationalist Labor Party (MÇP). Nationalists have started their political activities again with the precedence of their leaders, after electing Turkes as General President to MÇP whose political prohibition was over, and being renamed as MÇP.^DO MHP, being identified with its leader Turkes, couldn't attend the Assembly in 1995 Polls as failing on 10% barrage. In 1997 Dr. Devlet Bahçeli was appointed as General President upon decease of Turkes. Now, it is represented in the Assembly with 129 Parliamentarians with 1999 Polls.