Trabzon ili Akçaabat ilçesi aronya bahçeleri topraklarının bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some physical and chemical properties of aronia gardens soils of Akçaabat district of Trabzon province
- Tez No: 1002207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Trabzon ili Akçaabat ilçesi aronya bahçeleri topraklarının bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışma alanından aronya bahçelerini temsil edecek şekilde 0-20 ve 20-40 cm derinliklerinden 20 ayrı noktadan ve toplam 40 toprak numunesi alınarak gerçekleştirilmiştir. Alınan toprak örneklerinde pH, tuz içeriği, bünye, kireç, organik madde ve değişebilir katyonlardan (DK) Na ve K miktarları tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; toprakların pH'ları 4.99-7.35; toplam tuz içerikleri %0.002-0.025; kil içerikleri %12.0-47.0; kum içerikleri %24.0-48.0; silt içerikleri %26.0-46.0; kireç içerikleri %0.10-1.50; organik madde içerikleri %0.41-2.65; Na içeriği 0.02-0.59 me/100 g ve K içeriklerinin de 0.07-4.21 me/100 g olarak belirlenmiştir. Trabzon ili Akçaabat ilçesi aronya bahçesi topraklarının bünye sınıflandırılması bakımından büyük çoğunluğunda killi, tınlı ve killi tınlı topraklar olduğu görülmüştür. Çalışma sonucunda Trabzon ili Akçaabat ilçesi aronya bahçelerinin topraklarının genel olarak fiziksel ve kimyasal özellikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine certain physical and chemical properties of the soils in the Aronia orchards in Akçaabat district, Trabzon province. To this end, a total of 40 soil samples were collected from 20 separate points at depths of 0-20 and 20-40 cm, representative of the aronia orchards in the study area. The pH, salt content, texture, lime, organic matter and exchangeable cations (EC) Na and K quantities were determined in the collected soil samples. According to the results; soil pHs ranged from 4.99 to 7.35; total salt content ranged from 0.002 %to 0.025 %; clay content ranged from 12.0%to 47.0%; sand content ranged from 24.0%to 48.0%; silt content was 26.0-46.0%; lime content was 0.10-1.50 %; organic matter content was 0.41-2.65 %; Na content was 0.02-0.59 me/100 g and K content was 0.07-4.21 me/100 g. In terms of texture classification, the majority of the soils in the aronya orchard in Akçaabat district, Trabzon province, were found to be clayey, loam, and clay loam soils. The study determined the general physical and chemical properties of the soil in the Aronia orchards in the Akçaabat district of Trabzon province.