Akçaabat yöresi eğrelti otları (At kuyrukları ve kibrit otları) üzerinde taksonomik bir araştırma
A Taxonomical research on the flora of ptridophytes of Akçaabat district in Trabzon
  1. Tez No: 66990
  2. Yazar: MEHMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET BAYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Trabzon - Akçaabat Yöresi Eğrelti Otlan (At Kuyrukları ve Kibrit Otlan) Üzerinde Taksonomik Bir Araştırma adlı bu çalışma Doğu Karadeniz Bölgesi Trabzon İli Akçaabat İlçesi sınırlan içerisinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, Ocak 1996 - Haziran 1997 tarihleri arasında Akçaabat yöresinde yapılan botaniksel arazi çalışmalarında at kuyruğu ve kibrit otu örnekleri toplanmıştır. Çeşitli yöntemlerle yapılan teşhisler sonucunda 13 takson tanımlanmıştır. Bu taksonların 6 tanesi (Equisetum hyemale L., Equisetum fluviatile L., Equisetum sylvaticum L., Equisetum variegatum Schleicher., Equisetum palustre var. polystachyum Weigel., Equisetum litorale Kuhlenwein.) araştırma yöresi ve Davis' in kareleme sistemine göre A7 karesi için yeni kayıttır. Familyalara göre türlerin dağılışı aşağıdaki gibidir: Equisetaceae: 10 Lycopodiaceae: 3 Anahtar Kelimeler : Taksonomi, Pteridophyta, Equisetales, Lycopodiales
Özet (Çeviri)
SUMMARY A TAXONOMICAL RESEARCH ON THE FLORA OF PTERIDOPHYTES (EQUISETALES, LYCOPODIALES) OF AKÇAABAT DISTRICT IN TRABZON A Taxonomical Research On The Flora of Pteridophytes (Equisetales, Lycopodiales) of Akçaabat District in Trabzon named this study has been done in Akçaabat country of Trabzon province in The East Black Sea Region In this research, some specimens of pteridophytes had been collected in Akçaabat District by the botanical excursions which were made in January 1996 - June 1997. At the end of the indentifications were determined 13 taxa. Six taxa {Equisetum hyemale L., Equisetum fluviatile L., Equisetum sylvaticum L., Equisetum variegatum Schleicher., Equisetum palustre var. polystachyum Weigel., Equisetum Morale Kiihlenwein.) are new records for the study area and A7 gird - square which is adotted by Davis. The distributions of the spesices according to the families are as follows: Equisetaceae : 10 Lycopodiaceae : 3 Key Words : Taxonomy, Pteridophyta, Equiseta, Lycopodiate VI