Antalya-Taşağıl bölgesi saf kızılçam meşçerelerinde toprak üstü biyokütlenin landsat 9 ve uydu tabanlı lidar verileri ile modellenmesi
Modeling aboveground biomass of pure calabrian pine stands with landsat 9and satellite-based lidar data in Antalya-Taşağil region
- Tez No: 1002217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Amenajmanı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Antalya-Taşağıl Orman İşletme Müdürlüğünden alınmış yersel veriler ve Landsat 9 uydu görüntülerinden elde edilen reflektans, vejetasyon indeksleri ile GEDI sensörlerinden sağlanan kanopi yükselti verilerinin birlikte kullanılarak toprak üstü biyokütle (TÜB) tahmin modellerinin geliştirilmesidir. Çalışmada, arazi ölçümleriyle elde edilen TÜB değerleri bağımlı değişken olarak kullanılmış, bağımsız değişkenler ise Landsat 9 tabanlı reflektans, vejetasyon indisleri (NDVI, ARVI, SAVI, EVI vb.) ve GEDI tabanlı kanopi yükselti verileri olmuştur. Elde edilen verilerin %80 kadarı model oluşturulmak için kullanılmış ve geriye kalan %20'lik kısmı ise bu modelin test edilmesi için değerlendirilmiştir. Landsat 9 uydu verileri çok zamanlı olacak şekilde 10 aya ilişkin görüntüler elde edilmiş ve her bir ay için veri setleri ayrı ayrı oluşturulmuştur. GEDI uydusundan kanopi yükselti verileri 2020, 2021, 2022, 2023 ve 2024 yılları için ayrı ayrı elde edilerek veri setleri oluşturulmuştur. Aylık olarak geliştirilen çoğul doğrusal regresyon modellerine Landsat-9 uydusu uygun bir görüntü kalitesi sunamadığı (yüksek bulutluluk oranı) için ocak ve şubat ayları dahil edilmemiştir. Model belirtme katsayısı (R²) değerleri %18 ile %31 arasında değişmektedir. En yüksek performans temmuz ayında (R² = 0,314) elde edilmiştir. Tüm ayların birleştirilmesiyle oluşturulan genel modelde ise R2 0,425'e ulaşmıştır. Özellikle GEDI sensöründen elde edilen kanopi yükseltisi-2 (2021) verisi tüm aylarda TÜB tahmininde en güçlü değişken olarak öne çıkmıştır. Model performansı standart hata değerleri (48–56 ton/ha aralığında) ve t-testi ile değerlendirilmiştir. Tahmin edilen ve ölçülen TÜB değerleri arasında %95 güven düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Bu sonuçlar, Landsat 9 uydu verileri ile GEDI sensörlerinden elde edilen kanopi yükselti bilgilerinin birlikte kullanılmasının, geniş alanlarda TÜB tahminine yönelik güvenilir ve tekrarlanabilir modeller geliştirilmesine olanak sağladığını göstermektedir. Çalışma, Türkiye ormanlarının biyokütle ve karbon stoklarının belirlenmesine katkı sunmakta ve uzaktan algılama tabanlı TÜB modellemeleri için bilimsel bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop above-ground biomass (AGB) estimation models using terrestrial data obtained from the Antalya-Taşağıl Forest Enterprise, reflectance and vegetation indices obtained from Landsat 9 satellite images, and canopy height data from GEDI sensors. In this study, AGB values obtained from field measurements were used as the dependent variable, while the independent variables were Landsat 9-based reflectance and vegetation indices (NDVI, ARVI, SAVI, EVI, etc.) and GEDI-based canopy height data. Approximately 80% of the obtained data was used to create the model, and the remaining 20% was evaluated for testing this model. Landsat 9 satellite data was obtained in a multi-temporal manner, covering 10 months, and separate datasets were created for each month. Canopy height data from the GEDI satellite were obtained separately for the years 2020, 2021, 2022, 2023, and 2024 to create datasets. Monthly multiple linear regression models were developed, but January and February were excluded because the Landsat-9 satellite did not provide suitable image quality (due to cloud cover). Model coefficient of determination (R²) values ranged from 18% to 31%. The highest performance was obtained in July (R² = 0.314). In the overall model created by combining all months, R² reached 0.425. In particular, the canopy height-2 (2021) data obtained from the GEDI sensor stood out as the strongest variable in predicting the total canopy height in all months. Model performance was evaluated using standard error values (in the range of 48–56 tons/ha) and t-tests. No statistically significant difference was found between the estimated and measured AGB values at the 95% confidence level. These results demonstrate that the combined use of Landsat 9 satellite data and canopy height information from GEDI sensors enables the development of reliable and reproducible models for AGB estimation over large areas. The study contributes to the determination of biomass and carbon stocks of Turkish forests and provides a scientific basis for remote sensing-based AGB modeling.