Antalya Taşağıl geleneksel yerleşim dokusunun koruma bağlamında değerlendirilmesi
The evaluation of the traditional settlement tissue of Tasagil Antalya in the point of conservation
- Tez No: 449290
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEVLÜDE KAPTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada; daha önce kapsamlı bir araştırma konusu olmayan Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı geleneksel Taşağıl evleri tarihi ve mimari açıdan incelenerek koruma sorunları belirlenmiş ve koruma bağlamında ele alınarak değerlendirilmiştir. Tez beş bölümden oluşmaktadır. 1. Bölüm; çalışmanın araştırma yöntemini, amaç ve kapsamını içermektedir. Çalışma kapsamı içerisinde; yerinde yapılan ölçümler, fotoğraflama, analiz ve belgeleme gibi analitik çalışmalar bulunmaktadır. 2. Bölümde; Taşağıl bölgesi tarihsel ve fiziksel açıdan incelenmiştir. Bölgenin tarihi, coğrafi konumu, iklimi, bitki örtüsü, ormanları, sosyal ve ekonomik yapısı anlatılmıştır. 3. Bölümde; çalışma alanı sınırları belirlenerek bu alan içerisinde bulunan Taşağıl sivil mimarlık örneklerinin analiz ve envanter çalışmaları yapılmış ve geleneksel konut dokusunun ayrıntılı olarak belgelenmesi sağlanmıştır. 4. Bölümde; Taşağıl geleneksel sivil mimarisinin özellikleri anlatılmıştır. Yapılan araştırma ve incelemeler sonucunda Antalya ili sınırları içinde bulunan ortak geleneksel özellikler gösteren yapılar incelenerek örneklerle anlatılmıştır. Yapıların; parsel üzerindeki yerleşimleri incelenerek bahçe ve sokak ile olan ilişkilerine göre sınıflandırma yapılmıştır. Yapıların plan ve cephe özellikleri örnekler üzerinde anlatılarak incelenmiş, mimari elemanları ise yapım sistemleri ve malzeme kullanımı açısından irdelenmiştir. 5. Bölümde; Taşağıl geleneksel yerleşim dokusunda yapılan incelemeler ve analizler sonucunda yapıların koruma sorunları belirlenmiştir. Yapıların bozulma nedeni olan fiziksel ve sosyal etkiler, insana bağlı nedenler, sosyal ve ekonomik yapıdaki değişimler neticesinde incelenmiştir. Yapıların bozulma biçimleri; biçimsel ve yapısal yönden anlatılmıştır. Kullanıcı ihtiyaçları ve istekleri göz önüne alınarak yapılardaki bozulmaların önüne geçilmesi ve yapıların korunması gerekliliği üzerinde durulmuştur. Yapıların koruma sorunlarına çözüm önerileri getirilmiştir. Yerel dokudaki önemli kültür değerlerinin kaybolmadan korunabilmesi için, kırsal toplumun yaşam standartlarının iyileştirilmesi ve sürdürebilir bir kırsal yaşamın sağlanması gerekliliği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; the district of Manavgat in province of Antalya the traditional Taşağıl houses, which haven't been a topic of an extensive research before, are analysed in the historical and architecture way, their conservation problems are determined and the connection between the region and tourism is considered in the means of conservation. This thesis is consisted of five chapters. The first chapter contains the method,aim and the range of the research.In the range of the research, are the analytical studies such as the measurements that are done in the area, photographing, anaysing and documenting. In the second chapter; Taşağıl region is analysed in historical and physical ways. The history, geographical location, climate, plant cover, forests, social and economic structure of the region are explained. In the third chapter; the study area borders are determined and a detailed documenting of the traditional dwelling architecture is obtained by doing the analysis and inventory studies of civil architecture samples of Taşağıl which are in this area. In the fourth chapter; properties of the civil architecture of Taşağıl is explained. As a result of the researches and observations,the constructions in Antalya city borders, studied and defined with examples. Analysing the settlement of the constructions on parcels, a classification is done according to their relations between the garden and the Street. The properties of the plans and facades of the constructions are analysed by explaining them on models,the architecture components are studied in the way of material use and the building system. In the fifth chapter; as a result of the researchs and analysis that are done in the traditional settlement tissue of Taşağıl, the conservation problems are determined. Physical and social effects which are the causes of deterioration are examined taking into account the causes of human effects and changes in social and economical structure. The corruption forms of the constructions are defined in formal and structural ways. It is dwelled upon preventing the deterioration of the constuctions and conserving themtaking into account of dweller's needs and demands. Solutions suggestions are done to the conservation problems of te constructions. To conserve the values of the cultures in the local tissue without getting lost ,It is dwelled upon the reforming the life standarts of the society and the necessity of a sustainable rural life.