Eğitsel oyunlarla desteklenen öğretimin 6.sınıf duyu organları konusunda öğrencilerin akademik başarıları ve fen bilimleri dersine yönelik tutumlarına etkisi
The effect of instructi̇on supported by educati̇onal games on si̇xth graders' academi̇c achi̇evement and atti̇tudes toward sci̇ence i̇n the sense organs topi̇c
  1. Tez No: 1002218
  2. Yazar: ZEYNEP KANKAYNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın temel amacı; MEB'in uyguladığı öğretim programında yer alan 6.sınıf fen bilimleri dersi, duyu organları konusunda eğitsel oyunlarla desteklenen öğretimin, öğrencilerin akademik başarıları ve fen bilimleri dersine yönelik tutumları üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırma modeli olarak nicel araştırma yöntemlerinden ön test- son test kontrol gruplu, yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmaya 6.sınıf, 28 kişi deney grubu ve 28 kişi kontrol grubu olmak üzere toplam 56 kişi katılmıştır. Deney grubundaki öğrencilere yönelik ders içerikleri eğitsel oyun uygulamalarıyla zenginleştirilerek sunulurken kontrol grubunda mevcut milli eğitim müfredatı temel alınarak sunuş yoluyla ders işlenmiştir. Araştırmanın bağımsız değişkeni eğitsel oyunların kullanımı, bağımlı değişkeni ise öğrencilerin akademik başarıları ve fen bilimleri dersine yönelik tutumları olarak belirlenmiştir. Bulgular: Araştırma sonucu, eğitsel oyunlarla desteklenen öğretimin öğrencilerin akademik başarı düzeylerini anlamlı biçimde artırdığını göstermektedir. Deney grubunun son test akademik başarı puanlarının kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak daha yüksek olduğu görülmüştür (p<.05). Deney grubunun fen dersine yönelik tutum son test puan ortalamasının kontrol grubunun son test puan ortalamasına göre daha yüksek olduğu görülmektedir fakat bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlenmiştir (p >.05). Bu bulgu, eğitsel oyunlarla desteklenen öğretimin öğrencilerin fen dersine yönelik tutumlarını artırmakla birlikte, bu artışın istatistiksel olarak anlamlı düzeye ulaşmadığını göstermektedir. Sonuçlar: Araştırmada elde edilen veriler; 6.sınıf, fen bilimleri dersi, duyu organları konusunda eğitsel oyunlarla desteklenen öğretimin öğrencilerin akademik başarıları üzerinde etkili olduğu ancak fen bilimleri dersine yönelik tutum bağlamında kontrol grubuna göre deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farkın oluşmadığı sonucunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The main purpose of this research is to examine the effect of teaching the topic of sensory organs in the 6th grade science course, which is included in the Ministry of National Education's curriculum, using educational games, on students' academic achievement and attitudes towards science. Method: A quasi-experimental design with a pre-test-post-test control group, a quantitative research method, was used as the research model. The study included a total of 56 sixth-grade students: 28 in the experimental group and 28 in the control group. In the experimental group, lesson content was enriched with educational games, while in the control group, lessons were taught using the existing national education curriculum through presentation. The independent variable of the study was the use of educational games, and the dependent variable was the students' academic achievement and their attitudes towards science lessons. Findings: The research results show that instruction supported by educational games significantly increases students' academic achievement levels. The experimental group's post-test academic achievement scores were statistically higher than the control group's (p<.05). The experimental group's mean post-test score on attitudes towards science was higher than the control group's mean post-test score, but this difference was not statistically significant (p >.05). This finding indicates that while instruction supported by educational games improves students' attitudes towards science, this improvement does not reach a statistically significant level. Conclusions: The data obtained in the study reveal that educational games played in primary school have an effect on students' academic success. The research results show that using educational games in lessons in the 6th grade reinforces students' learning, significantly contributing to experiential learning, active learning, collaborative learning, and social participation skills. However, in terms of attitudes towards science lessons, no statistically significant difference was found in favor of the experimental group compared to the control group; however, the experimental group showed an increased attitude towards science lessons within itself.