Fen eğitiminde disiplinlerarası yaklaşımında öğretmen, veli ve öğrenci görüşlerine dayalı bir değerlendirme
An evaluation based on teacher, parent and student perspectives on the interdisciplinary approach in science education
- Tez No: 1002229
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL DOYMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu tezin amacı, fen eğitiminde disiplinlerarası yaklaşımın uygulanmasına ilişkin öğretmen, veli ve öğrenci görüşlerini belirlemek ve bu görüşler doğrultusunda disiplinlerarası yaklaşımın öğrenme-öğretme sürecine, öğrenci kazanımlarına ve eğitim paydaşları arasındaki etkileşime olan katkılarını çok boyutlu olarak değerlendirmektir. Bu kapsamda araştırmada; disiplinlerarası yaklaşımın fen derslerinde nasıl algılandığı, hangi yönlerden etkili bulunduğu, karşılaşılan güçlükler ve uygulamaya yönelik beklenti ve öneriler öğretmen, veli ve öğrenci perspektiflerinden incelenerek, fen eğitiminde disiplinlerarası öğretimin daha etkili bir biçimde yapılandırılmasına yönelik eğitsel çıkarımlar sunulması amaçlanmaktadır. Yöntem: Araştırma tarama modelinde yürütülmüş ve veriler, disiplinlerarası yaklaşıma yönelik Likert tipi ölçekler aracılığıyla toplanmıştır. İstatistiksel analizler SPSS programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Öğrencilere ilişkin bulgular, ölçeğin alt boyutlarında aritmetik ortalamaların 3.31 ile 3.43 arasında değiştiğini göstermektedir. En yüksek ortalama Öğretmen Desteği ve Sınıf Ortamı alt boyutlarında, en düşük ortalama ise Anlama ve Beceri Geliştirme alt boyutunda elde edilmiştir. Ölçeğin genel güvenirlik katsayısı Cronbach's Alpha = 0.874 olarak hesaplanmıştır. Cinsiyet analizi, yalnızca Kültür ve Ders Benimseme alt boyutunda erkek öğrenciler lehine anlamlı bir fark bulurken, sınıf düzeyine göre anlamlı bir fark saptanmamıştır. Disiplinlerarası Öğrenme Algıları ile Anlama ve Beceri Geliştirme arasında yüksek düzeyde pozitif bir ilişki belirlenmiştir. Öğretmenlere yönelik bulgular, genel ortalamanın 3.38 olduğunu ve öğretmenlerin disiplinlerarası yaklaşımlara yüksek düzeyde olumlu tutum gösterdiğini ortaya koymaktadır. Ölçeğin güvenirlik katsayısı Cronbach's Alpha = 0.956 olarak hesaplanmıştır. Cinsiyet, eğitim durumu ve mesleki yıl değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Velilere yönelik bulgular ise, genel ortalamanın 3.85 olduğunu ve Cronbach's Alpha değerinin 0.960 olduğunu göstermektedir. Non-parametrik analizler, velilerin disiplinlerarası yaklaşımlara yönelik tutumlarının cinsiyet, meslek ve çocuklarının sınıf düzeyine göre anlamlı bir farklılık göstermediğini ortaya koymuştur. Sonuçlar: Araştırma sonuçları, fen eğitiminde disiplinlerarası yaklaşımlara yönelik öğretmen, öğrenci ve veli görüşlerinin olumlu düzeyde olduğunu ve bu yaklaşımların eğitim süreçlerinde önemli bir yer tuttuğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research aims to examine the opinions of teachers, students and parents on the interdisciplinary approach in science education in line with quantitative data. Method: The research was conducted in the screening model and data were collected through Likert-type scales for the interdisciplinary approach. Statistical analyses were performed using SPSS program. Findings: Findings for students show that arithmetic means in the sub-dimensions of the scale vary between 3.31 and 3.43. The highest average was obtained in the Teacher Support and Classroom Environment sub-dimensions, and the lowest average was obtained in the Comprehension and Skill Development sub-dimension. The overall reliability coefficient of the scale is calculated as Cronbach's Alpha = 0.874. While gender analysis only found a significant difference in favor of male students in the Culture and Course Adoption sub-dimension, no significant difference was found according to the grade level. A highly positive relationship has been established between Interdisciplinary Learning Perceptions and Understanding and Skill Development. The findings for teachers reveal that the overall average is 3.38 and that teachers have a highly positive attitude towards interdisciplinary approaches. The reliability coefficient of the scale is calculated as Cronbach's Alpha = 0.956. There was no significant difference according to the variables of gender, education status and occupational year. Parent-oriented findings show that the overall average is 3.85 and Cronbach's Alpha value is 0.960. Non-parametric analyses revealed that parents' attitudes towards interdisciplinary approaches did not show a significant difference according to gender, occupation and class level of their children. Conclusions: Research results show that the opinions of teachers, students and parents towards interdisciplinary approaches in science education are at a positive level and that these approaches play an important place in the educational processes.