Algılanan istihdam engelinde girişimcilik niyeti: Erzurum ili hizmet sektöründe bir araştırma
Entrepreneurial intention in perceived employment barriers: A study in the service sector in Erzurum province
  1. Tez No: 1002228
  2. Yazar: METİN ÇOKGEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Girişimci firmaların yeni iş imkânları oluşturmaları ve bu sayede istihdam ve ekonomik büyümeye katkı sağlamaları, girişimciliği gelişmekte olan ülkeler için oldukça önemli bir hale getirmektedir. Girişimcilik niyeti ise bireyin çevresindeki fırsatların farkına vararak işletme kurması ve girişimciliğe adım atmasında önemli bir rol üstlenmektedir Algılanan istihdam edilebilirlik kavramı da bireyin yeni bir iş edinebilme konusunda sahip olduğu fikirler bütününü ifade etmektedir. Algılanan istihdam engelleri, bireylerin iş bulma ya da mevcut işlerini sürdürme süreçlerinde karşılaştıklarını düşündükleri engellerdir. Mevcut çalışmada algılanan istihdam engellerinin bireylerin girişimcilik niyetleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini Erzurum ilinde yaşayan ve girişimciliğe ilgi duyan 400 hizmet sektör çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada, algılanan istihdam engelleri üç ana başlık altında sınıflandırılmıştır. Bu başlıklar mental engeller, fiziksel engeller ve kişisel denge engelleridir. Bununla birlikte, girişimcilik niyeti ise girişimcilik niyeti, kişisel arzu ve sübjektif normlar olmak üzere üç alt boyutta incelenmiştir. Algılanan istihdam engellerinin girişimcilik niyeti üzerindeki etkisini değerlendirmek için yapısal eşitlik modeli (YEM) kullanılmıştır. Çalışma kapsamında elde edilen veriler SPSS ve AMOS istatistik programları ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, algılanan istihdam engelleri ile girişimcilik niyeti arasında negatif bir ilişki vardır. Başka bir deyişle algılanan istihdam engelleri arttıkça girişimcilik niyeti azalmaktadır. Bununla birlikte, araştırmanın sonuçlarına göre katılımcıların girişimcilik niyetleri ve istihdam engelleri algılarının yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyi gibi demografik değişkenlere göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Cinsiyet açısından ele alındığında kadınların girişimcilik niyetlerinin erkeklere göre daha düşük olduğu görülmüştür. Yaş açısından ele alındığında ise, özellikle genç bireylerde diğer yaş gruplarına göre girişimcilik niyetinin daha yüksek olduğu görülmüş, bu yaş grubundaki bireylerin yenilikçi ve risk almaya daha açık oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Eğitim durumu değişkeni ele alındığında ise eğitim düzeyi arttıkça bireylerin girişimcilik niyetlerinin arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurial firms create new job opportunities and thus contribute to employment and economic growth makes entrepreneurship very important for developing countries. Entrepreneurial intention also plays an important role in an individual's realization of the opportunities around him, in establishing a business and taking a step into entrepreneurship. The concept of perceived employability refers to the whole set of ideas that an individual has about being able to get a new job. Perceived employment barriers are the obstacles that individuals think they face in the process of finding a job or maintaining their current job. In the current study, the effect of perceived employment barriers on individuals' entrepreneurial intentions was investigated. The sample of the study consists of 400 service sector employees living in Erzurum province who are interested in entrepreneurship. Questionnaire method was used as the data collection method in the study. In the study, perceived employment barriers were classified under three main headings. These titles are mental barriers, physical barriers and personal balance barriers. In addition, entrepreneurial intention was analyzed in three sub-dimensions: entrepreneurial intention, personal desire and subjective norms. Structural equation modeling (SEM) was used to evaluate the effect of perceived employment barriers on entrepreneurial intention. The data obtained within the scope of the study were analyzed with SPSS and AMOS statistical programs. According to the results obtained from the study, there is a negative relationship between perceived employment barriers and entrepreneurial intention. In other words, as perceived employment barriers increase, entrepreneurial intention decreases. However, according to the results of the study, it was concluded that the participants' entrepreneurial intentions and perceptions of employment barriers differed according to demographic variables such as age, gender and education level. In terms of gender, it is seen that women have lower entrepreneurial intentions than men. In terms of age, it was observed that entrepreneurial intentions were higher in young individuals compared to other age groups, and it was concluded that individuals in this age group were more innovative and open to risk-taking. When the education level variable is considered, it is concluded that the entrepreneurial intentions of individuals increase as the level of education increases.