Annelerin doğum sonrası kaygı ile başa çıkmalarında maneviyatın rolü
The role of spirituality in mothers' coping with postpartum anxiety
- Tez No: 1002237
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN AKBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, doğum sonrası dönemde annelerin kaygı düzeyleri ile maneviyat arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Literatürde doğum sonrası kaygı ve depresyon konularında çok sayıda çalışma bulunmasına rağmen, kaygı ile maneviyat ilişkisi ülkemizde sınırlı düzeyde ele alınmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüş, 2024–2025 yılları arasında 0–6 aylık bebeği olan ve yaşları 21–47 arasında değişen 336 anneden veri toplanmıştır. Ölçüm araçları olarak Postpartum Anksiyete Ölçeği ve Anne Manevi Başa Çıkma Ölçeği kullanılmış, ölçeklerin güvenirlik katsayıları yüksek bulunmuştur (Cronbach alfa = .81–.95). Bulgular, annelerin manevi başa çıkma düzeyleri ile doğum sonrası kaygı arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir (r= –.28, p< .001). Alt boyutlarda da annelik becerileri ve bağlanma (r= –.28), bebek bakımı (r= –.16), anneliğe uyum (r= –.16) ve yenidoğanın güvenliği (r= –.33) ile maneviyat arasında düşük-orta düzeyde negatif ilişkiler saptanmıştır. Regresyon analizleri, manevi başa çıkmanın doğum sonrası kaygıyı anlamlı ve negatif yönde yordadığını, varyansın %7–11'ini açıkladığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak doğum sonrası kaygının yalnızca fizyolojik ve psikososyal etkenlerle değil, annelerin manevi başa çıkma kapasiteleriyle de ilişkili olduğu belirlenmiştir. Bulgular, doğum sonrası bakım süreçlerinde manevi boyutun dikkate alınmasının önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between spirituality and anxiety levels among mothers in the postpartum period. Although the literature contains numerous studies on postpartum anxiety and depression, the relationship between anxiety and spirituality has received limited attention in Türkiye. The research was designed within the framework of a relational survey model, and the sample consisted of 336 mothers aged between 21 and 47 who had infants aged 0–6 months during 2024–2025. Data were collected through the Postpartum Anxiety Scale and the Maternal Spiritual Coping Scale, both of which demonstrated high reliability coefficients (Cronbach's alpha ranging from .81 to .95). The findings indicated a significant negative correlation between spiritual coping and postpartum anxiety (r = –.28, p < .001). Sub-dimension analyses also revealed low to moderate negative associations between spirituality and maternal skills and bonding (r = –.28), infant care (r = –.16), psychosocial adjustment to motherhood (r = –.16), and neonatal safety and well-being (r = –.33). Regression analyses showed that spiritual coping significantly and negatively predicted postpartum anxiety, explaining 7–11% of the variance. Overall, the findings demonstrate that postpartum anxiety is not only related to physiological and psychosocial factors but also to mothers' spiritual coping capacities. These results highlight the importance of incorporating spirituality into postpartum care and psychosocial support programs to promote holistic maternal mental health.