Kur'an-ı Kerim'in müzikal boyutu
The musical dimension of the Quran
  1. Tez No: 900313
  2. Yazar: ŞEYMA BETÜL BİBERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tefsir Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Tez çalışmamız mûsikî alanına taşınan Kur'ân tilâvetinin nasıl olması gerektiği sorusunun cevabına muhataptır. Teğanni'nin mûsikî ile ilişkisi göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir öneme haizdir. Bu eksen çerçevesinde çalışmamızda öncelikle insanoğlunun varlığı kadar geçmişi bulunan“mûsikî”konusuna yer verilip etraflıca incelendi. İnsanların bugüne kadar mûsikî karşısındaki tutumları ve mûsikîyi nasıl kullandıkları hakkında bilgi sahibi olmak günümüze de ışık tutacağından, mûsikî tarihi çalışmamızda geniş bir yelpazede yerini aldı. Mûsikînin insanoğlunun üzerindeki etkileri de incelenip, mûsikînin aslında var olması hususunun insana katmış olduğu olumlu ve olumsuz olgular değerlendirilmiştir. İnsanlık tarihi kadar eski olan müzik kavramı, İslamiyet öncesi dönemde araştırıldıktan sonra İslam tarihinde kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Hz. Peygamber, sahabe ve tabîûn döneminde mûsikîye karşı tutum araştırılmıştır. Genişleyen İslam coğrafyasında kültür sentezinin sonucu olarak mûsikîdeki ortaya çıkan değişimlerden dolayı, mûsikînin icra edildiği alanlar vb. şartlar değiştiği için âlimlerin de bu konulara bakış açıları farklı olmuş ve fikirlerini konu ile ilgili deliller eşliğinde beyan etmişlerdir. Çalışmamızda mûsikînin caiz olup olmadığı konusu objektif olarak sunulmuştur. Mûsikînin Kur'ân tilâvetinde aktarımı nasıl olmalıdır, Kur'ân tilâvetin de makam olmalı mıdır? Makam hangi şartlar altında yapılmalıdır? Bu gibi sorulara cevaplar verilmeye çalışılmıştır. Yaptığımız araştırmalar ışında Yüce Kelam'ın tam manasıyla tilâvetinin gerçekleştirilmesi adına, yaptığımız araştırmalar ışığında kârilere önerilerde bulunulmuştur. Çalışmamızda Kur'ân-ı Kerim'in Müzikal Boyutu yani teğanni ile Kur'ân tilâveti hakkında etraflıca bilgiler sunulmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Our thesis addresses the question of how the recitation of the Qur'an wich has been carried into the music area should be. The relation between the teganni and the music is of too great importance to be ignored. Within the framework of this axis, in our study, first of all, the subject of“music”, which has a history as much as the existence of human beings, was included and examined in detail. The history of the music has a place in a wide range in our work since the knowledge about the attitudes of people towards the music and the way they have been using the music up to the present shed light on today as well. By examining the effects of the music on human beings as well, positive and negative facts that its existence, in fact, has contributed to human beings have been evaluated. The concept of music, which is as old as the history of humankind, has been extensively covered in the Islamic history after being investigated in the pre-Islamic period. The attitudes towards the music during the period of Hz. Prophet, sahaba, and tabiun has been investigated. Due to the changes that have occurred in the music, on the circumstances and the areas where music had been performed as a result of the synthesis of culture in the expanding Islamic geography, the views of the scholars on these issues have also been different and they have expressed their opinions with evidences related to the subject. In our study, the issue of whether the music is permissible or not is presented objectively. How should the music be transfered in the recitation of the Qur'an? Should the recitation of the Qur'an has a maqam? Under what conditions maqam should be done? An attempt has been made to answer such questions. In our study, in order for the Holy Word to be recitated in its full sense, in the light of the research we have done suggestions have been made for qaris. In our study, it has been aimed to present detailed information about the Musical Dimension of the Qur'an, namely taganni, and Qur'an recitation.