Allium sativum bitki içeгiğiniп bipolaг bozukluk tedavisinde ilaç potansiyeliniп in silico olarak değeгlendirilmesi
Investigation of the drug potential of Allium sativum L.metabolites in the treatment of bipolar disorder using insilico methods
- Tez No: 1002249
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ATASEVER ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
Özet
Bipolar bozukluk (BB), tekrarlayan mani ve depresyon atakları ile bilinen, ömür boyu süren kronik bir ruhsal hastalıktır. Hastalığın etyopatogenezi tam olarak aydınlatılamamış olsa da dopaminerjik ve serotoninergik sistemlerdeki düzensizliklerin önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Özellikle dopamin D2 reseptörü (D2DR) ve serotonin 5-HT2A reseptörü (HT2AR) üzerinde meydana gelen değişikliklerin, duygu durum dalgalanmalarının ortaya çıkışında etkili olduğu bildirilmiştir. Doğal kaynaklı biyoaktif bileşikler, ruhsal bozuklukların tedavisinde yeni farmakolojik yaklaşımlar geliştirilmesi hasebiyle umut verici görülmektedir. Allium sativum L. (sarımsak), sahip olduğu çeşitli sülfürlü bileşikler ve metabolitler aracılığıyla sinir sistemi üzerinde nöroprotektif ve düzenleyici etkiler gösterebilmektedir. Bu metabolitlerin nöropsikiyatrik hastalıklardaki potansiyel etkilerinin araştırılması, ilaç geliştirme sürecine katkı sağlayabilir. Allium sativum L. (sarımsak), yüzyıllardır hem gıda hem de geleneksel tedavi amacıyla kullanılan önemli bir bitkidir. İçeriğinde allisin, ajoen, dialil disülfit, S-allil sistein gibi sülfürlü bileşiklerin yanı sıra flavonoidler, saponinler ve vitaminler bulunmaktadır. Bu bileşikler güçlü antioksidan, antienflamatuar, kardiyoprotektif ve nöroprotektif özellikler göstermektedir. Sarımsak metabolitlerinin sinir sistemi üzerine olan düzenleyici etkileri, psikiyatrik ve nörodejeneratif hastalıklarda potansiyel fayda sağlayabileceğini düşündürmektedir. Bu tez çalışmasında, Allium sativum L.'ye ait seçilmiş metabolitlerin D2DR ve HT2AR proteinleri ile etkileşimleri in silico yöntemlerle incelenmiştir. Moleküler docking analizleri sonucunda en yüksek bağlanma afinitelerine sahip metabolitler belirlenmiş ve bu ligandların farmakokinetik özellikleri ADME analizleri ile değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, bazı Allium sativum L. metabolitlerinin güçlü bağlanma skorlarına sahip olduğunu ve ilaç geliştirme sürecinde potansiyel adaylar olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Bipolar disorder (BD) is a chronic psychiatric illness characterized by recurrent manic and depressive episodes. Although the etiology of the disorder is not fully understood, dysregulation in dopaminergic and serotonergic systems is believed to play a significant role. In particular, alterations in dopamine D2 receptor (D2DR) and serotonin 5-HT2A receptor (5-HT2AR) function have been implicated in mood fluctuations observed in patients. Natural bioactive compounds are considered promising for developing novel pharmacological approaches in the treatment of psychiatric disorders. Allium sativum L. (garlic) has been shown to exert neuroprotective and regulatory effects on the nervous system through its various sulfur-containing compounds and metabolites. Investigating the potential effects of these metabolites in neuropsychiatric disorders may contribute to drug development processes. Allium sativum L. (garlic) has been used for centuries both as a food and in traditional medicine. It contains sulfur-containing compounds such as allicin, ajoene, diallyl disulfide, and S-allyl cysteine, as well as flavonoids, saponins, and vitamins. These compounds exhibit strong antioxidant, anti-inflammatory, cardioprotective, and neuroprotective properties. The regulatory effects of garlic metabolites on the nervous system suggest potential benefits in psychiatric and neurodegenerative disorders. In this study, selected metabolites of Allium sativum L. were investigated for their interactions with D2DR and 5-HT2A proteins using in silico methods. Molecular docking analyses identified metabolites with the highest binding affinities, and their pharmacokinetic properties were evaluated using ADME analyses. The results indicate that certain Allium sativum metabolites possess strong binding scores, suggesting their potential as candidate molecules in drug development.