Yetişkin bireylerde iklim değişikliği ve çevresel sürdürülebilirlik ölçeği: Bir ölçek geliştirme çalışması
Climate change and environmental sustainability scale in adult individuals: A scale development study
  1. Tez No: 1002250
  2. Yazar: MELAHAT TANBOĞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN KOLAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Yetişkin bireylerde iklim değişikliği ve çevresel sürdürülebilirliğini değerlendirme temelli ölçek geliştirmek amacıyla metodolojik türde yapıldı. Araştırma Temmuz- Ekim 2025 tarihleri aralığında yürütüldü. Araştırmanın evrenini 18 yaş ve üstü 570 yetişkin oluşturdu. Verileri toplamada Sosyodemografik Bilgi Formu ve Yetişkin Bireylerde İklim Değişikliği ve Çevresel Sürdürülebilirlik Ölçeği kullanıldı. Ölçeğin madde güvenirliliğini test etmek için Cronbach Alpha iç tutarlılık analizi, madde-toplam korelasyonu kullanıldı. Yapı geçerliği ve faktör yapısını test etmek için açıklayıcı faktör analizi yapıldı. Açımlayıcı faktör analizi sonuçlarına göre ölçeğin toplam varyansın %60,06'ını açıkladığı belirlendi. Buna göre iklim değişikliğine yönelik bilgi düzeyi ve farkındalığın toplam varyansının %31.83'ini, iklim değişikliğine karşı bireysel sorumluluk bilincinin toplam varyansının %12.16'ını, iklim değişikliğine yönelik çevre dostu davranışların toplam varyansının %5.95'sini, karbon ayak izini azaltmaya yönelik tutum ve davranışlarının toplam varyansının %5.47'sini ve sürdürülebilir beslenme -yaşam alışkanlıklarının toplam varyansının %6.64'ünü açıkladığı belirlendi. Davis yöntemiyle Kapsam Geçerlilik Oranı 0.80 bulundu. Doğrulayıcı faktör analizi sonucunda ölçeğin χ2/sd=4.40 NNFI=0.94, GFI=0.87, AGFI=0.83, CFI= 0.95, RMSEA= 0.07 değerleri istenilen düzeyde bulundu. Yetişkin Bireylerde İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Ölçeği toplam Cronbach α katsayısı 0.90, birinci yarıya ilişkin Cronbach Alfa değerinin 0,80, ikinci yarıya ilişkin Cronbach Alfa değerinin 0.82 ve iki yarı arasındaki korelasyon katsayısının r=0.86 olduğu belirlenmiştir. Analizleri sonrasında 24 maddelik beş alt boyut içeren Yetişkin Bireylerde İklim Değişikliği ve Çevresel Sürdürülebilirlik Ölçeğinin geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a methodological research aiming to develop a scale to assess climate change and environmental sustainability among adults The research was carried out between July and October 2025. The study population consisted of 570 adults aged 18 years and older. Data were collected using a Sociodemographic Information Form and the Climate Change and Environmental Sustainability Scale for Adults. To test item reliability, Cronbach's alpha internal consistency analysis and item–total correlation were performed. Construct validity and factor structure were examined using exploratory factor analysis (EFA). According to the EFA results, the scale explained 60.06% of the total variance. Specifically, knowledge level and awareness regarding climate change explained 31.83% of the total variance; individual responsibility awareness toward climate change explained 12.16%; environmentally friendly behaviors toward climate change explained 5.95%; attitudes and behaviors aimed at reducing carbon footprint explained 5.47%; and sustainable nutrition and lifestyle habits explained 6.64% of the total variance. The Content Validity Ratio (CVR), calculated using the Davis technique, was found to be 0.80. As a result of confirmatory factor analysis (CFA), the fit indices were determined as χ²/df = 4.40, NNFI = 0.94, GFI = 0.87, AGFI = 0.83, CFI = 0.95, and RMSEA = 0.07, indicating acceptable fit levels. The total Cronbach's alpha coefficient of the Adult Individuals' Attitudes and Behaviors Toward Climate Change Scale was 0.90. The Cronbach's alpha value for the first half was 0.80, for the second half was 0.82, and the correlation coefficient between the two halves was r = 0.86. Following the analyses, it was determined that the 24-item, five-factor Climate Change and Environmental Sustainability Scale for Adults is a valid and reliable measurement tool.