Sağlık kurumlarında hasta güvenliği kültürünün araştırılması: Bir özel hastane örneği
Investigation of patient safety culture in healthcare institutions: A private hospital case
  1. Tez No: 1002268
  2. Yazar: ELİF NURDAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Sağlık kurumlarının hata kabul etmeyen hizmet sunumu ilkesi ve son zamanlarda hem tıbbi hata oranlarının hem de sağlıkta kalite kavramının öneminin artmasıyla hasta güvenliğine yönelik çalışmaların yapılmasını zorunlu kılmıştır. Tıbbi hataların oranlarının artış göstermesi ile aynı oranda hasta güvenliği çalışmalarının da sayısında artışların olduğu bilinmektedir. Önce zarar verme ilkesiyle bireylere zarar verebilme ihtimali olan hataların önceden belirlenmesi ve bu doğrultuda önlemlerin alınabilmesi adına sağlık çalışanlarına ve kuruma önemli sorumluluklar düşmektedir. Bu sorumluluklar doğrultusunda sağlık kurumlarında yürütülen kalite ve hasta güvenliği kültürü çalışmaları hem hasta ve hasta yakınlarının hem de sağlık çalışanlarının daha güvenli sağlık hizmetlerinden faydalanmalarını sağlayacaktır. Araştırmada bir özel hastanede hasta güvenliği kültürü kavramının önemi incelenmiş ve bu kapsamda sağlık kavramı, sağlık hizmetleri kavramları, hasta güvenliği kavramı ve hasta güvenlik kültürü kavramları detaylı olarak aktarılmıştır. İstanbul ilinde özel bir hastanede görev yapan 202 sağlık çalışanına çevrimiçi anket uygulanmıştır. Yapılan araştırmada Sağlık Hizmetlerinde Araştırma ve Kalite Ajansı tarafından hazırlanan Hospital Survey on Patient Safety Culture (TR –HSOPSC 2.0)“ anketinin Emel Filiz ve Müjdat Yeşildal tarafından Türkçeye uyarlanmış ”TR_Hasta Güvenliği Hastane Anketi (versiyon 2.0)" ölçekleri kullanılmış ve elde edilen veriler SPSS 22.0 programına kaydedilerek grup karşılaştırmalarında ANOVA testi uygulanmış; değişkenler arası ilişkiyi belirlemek için Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları sonucunda hasta güvenliği kültürü anketinin alt boyutları değerlendirmesi sonucunda toplam pozitif cevap ortalaması %80 olarak belirlenmiştir. Ölçeğin on alt boyutu meslek gruplarına göre değerlendirildiğinde anlamlı farklar bulunmuştur. Aynı zamanda yapılan araştırmada sağlık çalışanlarının hasta güvenliği kültürü algısı ile çalışma saatleri, kurumdaki çalışma süreleri ve çalıştıkları birimler arasında anlamlı ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The principle of error-free service delivery in healthcare institutions, along with the recent increase in both medical error rates and the importance of the concept of quality in healthcare, has made it necessary to conduct studies focusing on patient safety. It is known that the number of patient safety studies has increased in parallel with the rise in medical error rates. In line with the principle of“first, do no harm,”healthcare professionals and institutions hold significant responsibilities in identifying potential errors that may harm individuals and in taking preventive measures accordingly. Through these responsibilities, the quality and patient safety culture practices carried out in healthcare institutions ensure safer healthcare services for both patients and their relatives, as well as healthcare employees. In this study, the importance of the concept of patient safety culture in a private hospital was examined, and within this scope, the concepts of health, healthcare services, patient safety, and patient safety culture were discussed in detail. An online survey was administered to 202 healthcare workers employed in a private hospital in Istanbul. The“Hospital Survey on Patient Safety Culture (TR–HSOPSC 2.0)”developed by the Agency for Healthcare Research and Quality (AHRQ) and adapted into Turkish by Emel Filiz and Müjdat Yeşildal as“TR_Hospital Patient Safety Questionnaire (version 2.0)”was used as the measurement tool. The collected data were entered into the SPSS 22.0 program; ANOVA was applied for group comparisons, and Pearson correlation analysis was used to determine the relationships between variables. According to the findings of the study, the overall positive response rate for the sub-dimensions of the patient safety culture questionnaire was determined as 80%. Significant differences were found among professional groups when the ten sub-dimensions of the scale were evaluated. Additionally, the study revealed significant relationships between healthcare workers' perceptions of patient safety culture and their working hours, tenure in the institution, and the units in which they worked.