3-6 yaş çocukların anne sütü alma ve ek gıdaya geçiş durumları ile mevcut beslenme alışkanlıklarının karşılaştırılması
Comparison of breastfeeding and transition to solid foods with current feeding habits of 3-6 year old children
- Tez No: 1002290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Araştırmada, anne sütü alma durumu ve ek gıdaya geçiş sürecinin okul öncesi dönemdeki beslenme alışkanlıkları ve davranışları üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Analitik-gözlemsel tipteki çalışma, Şubat 2025 ve Ocak 2026 tarihleri arasında yapılmıştır. Kahramanmaraş merkez ilçelerindeki 6 Aile Sağlığı Merkezi'nde basit rastgele örnekleme yoluyla, 3-6 yaş çocuğu olan 220 ebeveynden veriler toplanmıştır. Veri toplamada,“Kişisel Anket Formu”ve“Okul Öncesi Çocuklarda Beslenme Tarama Aracı”kullanılmıştır. Çocukların %98,6'sı hayatlarının bir bölümünde anne sütü almıştır. Anne sütü alanların, almayanlara göre 9,721 kat beslenme düzeyi düşük riskli görülmüştür. Çocukların %58,2'si ilk 6 ay ek gıda almıştır. Araştırmaya katılan çocukların %41,8'inin beslenme düzeyi yüksek risklidir. Biberon kullananların, anne sütü alma süresinin daha az olduğu, daha erken acıktıkları, kendi kendine yemek yiyebilenlerin çoğunlukla biberon kullandığı saptanmıştır (p<0,05). Annesi çalışmayan ve annesinin eğitim düzeyi düşük olanların, ekran süresinin daha fazla olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Ekran süresi daha fazla olanların, restoran ve paket servis ile daha çok beslendiği, meyve suyu ve aromalı içecekleri daha çok tükettiği görülmüştür (p<0,05). Çalışma sonunda; anne sütü alma ve ek gıdaya geçme durumlarının ilerleyen yaşlarda beslenme alışkanlıkları üzerinde etkisinin olduğu belirlenmiştir. Ayrıca anneye ait bazı faktörlerin çocuğun beslenme davranışını etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of breastfeeding status and the transition to complementary foods on nutritional habits and behaviors in preschool children. The analytical-observational study was conducted between February 2025 and January 2026. Data were collected from 220 parents with children aged 3-6 years in 6 Family Health Centers in the central districts of Kahramanmaraş using simple random sampling. The“Personal Questionnaire Form”and the“Preschool Children Nutrition Screening Tool”were used for data collection. 98.6% of children have been breastfed at some point in their lives. Those who were breastfed were found to be at 9,721 times lower risk of nutritional deficiencies compared to those who were not breastfed. 58.2% of the children received complementary foods in the first 6 months. 41.8% of the children participating in the study had high-risk nutritional levels. It was found that children who used bottles had shorter breastfeeding periods, became hungry earlier, and those who could feed themselves mostly used bottles (p<0.05). It was determined that those whose mothers were not working and whose mothers had a low level of education had more screen time (p<0.05). Those with more screen time were found to consume more meals from restaurants and takeaways, and more fruit juices and flavored drinks (p<0.05). In conclusion, it was determined that breastfeeding and the introduction of complementary foods have an impact on eating habits in later years. In addition, it was found that some maternal factors influence the child's eating behavior.