Ebû Hilâl el-Askerî'nin vucûh ve nezâir anlayışı (el-Vucûh ve'n-Nezâir adlı eseri bağlamında)
Abu Hilal al-Askari's understanding of wujūh and naẓāʾir (in the context of his work titled al-Wujūh Wa'n-Naẓāʾir)
  1. Tez No: 1002338
  2. Yazar: MAHMUT KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN YURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, hicrî IV. asırda yaşamış âlimlerden Ebû Hilâl el-Askerî'nin (ö. 395/1009'dan sonra) el-Vucûh ve'n-Nezâir adlı eseri özelinde, onun Kur'an'daki çok anlamlı lafızları anlama ve yorumlama yöntemini incelemeyi amaçlamaktadır. Vucûh ve nezâir ilmi, bir taraftan aynı lafzın farklı ayet bağlamlarında kazandığı değişik anlamları (vücûh), diğer taraftan farklı lafızların aynı anlamı ifade etmesi (nezâir) olgusunu konu edinerek Kur'an'ın anlam zenginliğini ve i'câzını ortaya koyan temel bir disiplindir. Ebû Hilâl el-Askerî, aslen Arap dili ve edebiyatı sahasındaki otoritesiyle tanınmakla birlikte, tefsir, kelam ve fıkıh gibi ilimlerde de derinleşmiş çok yönlü bir âlimdir. Onun el-Vucûh ve'n-Nezâir adlı eseri, bu birikimi Kur'anî kavramların tahliline yansıtan seçkin bir örnektir. Çalışmamız, müellifin eserinde izlediği yöntemi tespit etmek ve bu metodun Kelam, Tefsir, Fıkıh ve Arap ilimlerine sağladığı katkının ortaya konulmasını amaçlamıştır. Tez, giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, araştırmanın konusu, amacı, önemi, yöntemi ve kaynakları tanıtılmış; vücûh ve nezâir kavramlarının sözlük ve ıstılah anlamları, tarihsel gelişimi ve bu alanda yazılan temel eserler üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde, Ebû Hilâl el-Askerî'nin hayatı, ilmî şahsiyeti ve eserleri hakkında bilgi verilmiş; ikinci bölümde ise onun vücûh ve nezâir anlayışı, eserinden seçilen somut örnekler üzerinden tahlil edilmiş ve bu tahliller neticesinde müellifin ilgili ilim dallarına sunduğu özgün katkılar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the method employed by the scholar Abū Hilāl al-ʿAskarī (d. after 395/1009), who lived in the fourth century AH, in understanding and interpreting polysemous expressions in the Qurʾān, with particular reference to his work al-Wujūh wa al-Naẓāʾir. The discipline of wujūh and naẓāʾir is a fundamental field that reveals the richness of meaning and the inimitability (iʿjāz) of the Qurʾān by addressing, on the one hand, the multiple meanings (wujūh) that a single lexical item acquires in different Qurʾānic contexts and, on the other, the phenomenon whereby different lexical items convey the same meaning (naẓāʾir). Although Abū Hilāl al-ʿAskarī is primarily known for his authority in the field of Arabic language and literature, he was also a versatile scholar with profound expertise in disciplines such as tafsīr, kalām, and fiqh. His work al-Wujūh wa al-Naẓāʾir represents a distinguished example of how this scholarly background is reflected in the analysis of Qurʾānic concepts. This study seeks to identify the methodology adopted by the author in this work and to demonstrate the contributions of this method to the fields of kalām, tafsīr, fiqh, and Arabic linguistic studies. The thesis consists of an introduction and two main chapters. The introduction presents the subject, aim, significance, methodology, and sources of the research, and discusses the lexical and technical meanings of the concepts of wujūh and naẓāʾir, their historical development, and the major works written in this field. The first chapter provides an overview of the life, scholarly personality, and works of Abū Hilāl al-ʿAskarī, while the second chapter analyses his understanding of wujūh and naẓāʾir through selected concrete examples from his work and evaluates his original contributions to the relevant disciplines.