Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli bağlamında hazırlanan Ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretim Programına yönelik karşılaştırmalı bir inceleme (2018 ve 2024 öğretim programları)
A comparative study of the High School Religion Culture and Moral Knowledge Curriculum prepared in the context of the Century Of Türkiye Education Model (2018 and 2024 curriculum programs)
- Tez No: 1002339
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmada, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli (TYMM) bağlamında geliştirilen 2024 Ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (ODKAB) dersi öğretim programı ile 2018 yılında uygulamaya konulan öğretim programı karşılaştırılarak, iki program arasındaki benzerliklerin, farklılıkların ve 2024 programının öne çıkan üstün yönlerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu bağlamda, söz konusu öğretim programları; içerik, program yapısı, vizyon, eğitim felsefesi ve yaklaşımlar, uygulanmasına ilişkin esaslar, özel amaçlar, kazanımlar, bireysel farklılıklara yaklaşım ve ölçme-değerlendirme boyutları açısından karşılaştırılmıştır. Yine bu çalışmada Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli bağlamında oluşturulan 2024 ODKAB dersi öğretim programıyla yapılan köklü değişiklikler, programın zayıf ve güçlü yönleri ve programın diğer programlara göre sunduğu avantaj ve yenilikler ele alınmıştır. Çalışmada TYMM bağlamında oluşturulan öğretim programının daha iyi anlaşılabilmesi için 1982 yılından itibaren oluşturulan öğretim programlarından da bahsedilmiştir. Bu süreçte nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman analizine başvurulmuş ve araştırma, durum çalışmasıyla desenlenmiştir. Doküman analizi yöntemiyle yürütülen araştırmalarda basılı ve dijital belgeler incelenerek çalışma konusuna yönelik veriler toplanmış ve yorumlanmıştır. 2018 yılı ODKAB Öğretim Programı ve TYMM bağlamında oluşturulan 2024 yılı ODKAB Öğretim Programı, araştırmanın veri kaynaklarını oluşturmaktadır. Araştırma verileri, içerik analizi yaklaşımıyla çözümlenmiştir. Verilerin analizi sonucunda 2018-2024 yılı öğretim programlarının güçlü, zayıf ve benzer yönleri ortaya konulmuştur. Bu bağlamda 2018 yılı öğretim programının 2024 yılı öğretim programına göre daha sade ve anlaşılır olduğu belirlenmiştir. Fakat 2024 yılı öğretim programının yerli ve milli unsurlar barındırması, disiplinler arası ilişkileri ön plana alması, ders kitaplarını sadeleştirerek bilgi vermekten ziyade bilgiyi kullanma becerisi kazandırmaya çalışması, öğrenme kanıtları ile ölçme ve değerlendirme faaliyetlerine yeni bir boyut kazandırması, farklılaştırma bölümü ile bütün öğrencileri öğrenme-öğretme sürecine dahil etmeye çalışması, yetkin ve erdemli insan yetiştirme gayesi ve bütüncül bir eğitim anlayışını benimsemesiyle güçlü yanlarının olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında her iki öğretim programının öğrenci merkezli olduğu, değerler eğitimine önem verdiği, beceri temelli yaklaşımları dikkate aldığı, bireysel farklılıkları göz önünde bulundurduğu ve teknolojiyi öğrenme-öğretme sürecine dahil ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to identify the similarities, differences, and prominent strengths between the 2024 Secondary Education Religion Culture and Moral Knowledge course curriculum—developed within the context of the Türkiye Century Education Model—and the curriculum implemented in 2018. In this regard, the curricula in question were compared in terms of content, curriculum structure, vision, educational philosophy and approaches, principles regarding implementation, specific objectives, learning outcomes, approaches to individual differences, and assessment–evaluation dimensions. The study also addresses the fundamental changes introduced with the 2024 Religion Culture and Moral Knowledge course curriculum developed within the scope of the Türkiye Century Education Model, examining the program's strengths and weaknesses, as well as the advantages and innovations it offers compared to previous curricula. To ensure a better understanding of the curriculum created within the framework of the Türkiye Century Education Model, curriculum developments since 1982 were also discussed. In this process, document analysis—one of the qualitative research methods—was employed, and the research was designed as a case study. In studies conducted through document analysis, printed and digital documents are examined to collect and interpret data related to the research topic. The 2018 Religion Culture and Moral Knowledge course curriculum and the 2024 Religion Culture and Moral Knowledge course curriculum developed within the scope of the Türkiye Century Education Model constitute the data sources of the research. The research data were analyzed using the content analysis approach. As a result of the analysis, the strengths, weaknesses, and similarities of the 2018 and 2024 curricula were identified. In this context, it was determined that the 2018 curriculum is simpler and more comprehensible than the 2024 curriculum. However, the 2024 curriculum was found to have strong aspects such as incorporating local and national elements, emphasizing interdisciplinary connections, simplifying textbooks to prioritize the development of skills for using knowledge rather than merely providing information, introducing a new dimension to assessment and evaluation through learning evidence, aiming to include all students in the teaching–learning process through its differentiation section, and adopting a holistic educational approach with the goal of raising competent and virtuous individuals. Additionally, it was identified that both curricula are student-centered, place importance on values education, consider skill-based approaches, take individual differences into account, and incorporate technology into the teaching–learning process.