Müzzemmil, Müddessir, Kıyâme, İnsân Ve Mürselât Sûrelerinin kıraat farklılıkları açısından incelenmesi
An examination of Sūrat al-Muzzammil, al-Muddaththir, al-Qiyāmah, al-Insān, and al-Mursalāt in terms of qirāʾāt differences
  1. Tez No: 1002337
  2. Yazar: MUHAMMET FATİH SIRAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Müzzemmil, Müddessir, Kıyâme, İnsan ve Mürselât sûrelerini kıraat farklılıkları açısından incelemeyi konu edinmektedir. Çalışmada bu sûrelerde yer alan usûl ve ferş farklılıkları tespit edilmiş, bu farklılıkların âyetlerin anlamına etki edip etmediği ele alınmıştır. Amaç, söz konusu sûrelerdeki kıraat vecihlerini ortaya koymak ve bu vecihlerin mâna üzerindeki yansımalarını sade ve anlaşılır bir şekilde değerlendirmektir. Böylece kıraat ilminin sadece lafzî bir farklılık alanı olmadığı, aynı zamanda anlam dünyasına da etki eden bir yönünün bulunduğu gösterilmek istenmiştir. Tezde betimsel analiz yöntemi kullanılmış; klasik kıraat ve tefsir kaynakları esas alınarak farklı okuyuşlar karşılaştırılmıştır. Her bir farklılık, önce teknik yönüyle tanıtılmış, ardından mâna bakımından değerlendirilmiştir. Yapılan inceleme sonucunda bazı kıraat farklılıklarının anlamı zenginleştirdiği, bazılarının ise mânaya doğrudan etki etmeyip lafzî düzeyde kaldığı görülmüştür. Bu çalışma, adı geçen sûrelerin kıraat farklılıklarını özellikle mânaya etkisi yönüyle toplu biçimde ele alması bakımından literatürdeki bir boşluğu doldurmayı ve alana mütevazı bir katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the surahs of al-Muzzammil, al-Muddaththir, al-Qiyāmah, al-Insān, and al-Mursalāt in terms of qirāʾāt (variant readings). In this work, the usūl and farsh differences found in these surahs have been identified, and it has been discussed whether these differences affect the meanings of the verses. The aim is to present the various qirāʾāt transmitted in these surahs and to evaluate their reflections on meaning in a clear and accessible manner. In doing so, the study seeks to demonstrate that the science of qirāʾāt is not merely a field of phonetic variation, but also one that engages with the semantic dimension of the Qur'ān. A descriptive analysis method has been employed in the thesis; classical sources of qirāʾāt and tafsīr were taken as the main references, and the different readings were compared accordingly. Each variation was first introduced from a technical perspective and then assessed in terms of its impact on meaning. The findings indicate that some qirāʾāt differences enrich the meaning, while others remain at the verbal level without directly affecting it. By addressing the qirāʾāt differences of these surahs collectively—especially from the perspective of their impact on meaning—this study aims to fill a gap in the literature and to make a modest contribution to the field.