İnfertilite tedavisi gören çiftlerde belirsizliğe karşı tahammülsüzlük, infertilite stresi ile başa çıkma ve spiritüel iyi oluşluğun belirlenmesi
Determining intolerance of uncertainty, coping with infertility-related stress, and spiritual well-being in couples undergoing infertility treatment
- Tez No: 1002374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ŞİMŞEK KÜÇÜKKELEPÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, infertilite tedavisi gören bireylerde belirsizliğe tahammülsüzlük, infertiliteye bağlı stresle başa çıkma ve spiritüel iyi oluşun belirlenmesi ve bu değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipteki çalışma, Şubat–Mayıs 2024 tarihleri arasında Ankara ilinde bulunan bir tüp bebek merkezine başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 152 birey (76 çift) ile yürütülmüştür. Veriler, Demografik Bilgi Formu, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği, İnfertilite Stresi ile Başa Çıkma Ölçeği ve Spiritüel İyi Oluş Ölçeği kullanılarak toplanmış; analizler SPSS 27 paket programı ile yapılmıştır. Cinsiyete göre katılımcıların Spiritüel İyi Oluş Ölçeği ve Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği toplam puanları arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Kadın katılımcıların aktif-mücadeleci başa çıkma yöntemi puanlarının erkeklere göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Belirsizliğe tahammülsüzlük ile aktif-yok sayma ve pasif-yok sayma başa çıkma yöntemleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Spiritüel iyi oluş ile anlam bulma temelli başa çıkma yöntemi arasında da pozitif yönde anlamlı ilişki saptanmış; spiritüel iyi oluş ile belirsizliğe tahammülsüzlük arasında ise anlamlı bir ilişki belirlenmemiştir. Elde edilen bulgular, infertilite sürecinin yalnızca tıbbi yönüyle değil, psikososyal ve spiritüel boyutlarıyla birlikte ele alınması gerektiğini göstermektedir. Hemşirelik bakımında, çiftlerin birlikte değerlendirilmesinin yanı sıra cinsiyete özgü gereksinimlerin dikkate alınması; belirsizliğe tahammülü artırmaya, uyum sağlayıcı başa çıkma yöntemlerini desteklemeye ve spiritüel iyi oluşu güçlendirmeye yönelik girişimlerin planlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine intolerance of uncertainty, coping with infertility-related stress, and spiritual well-being among individuals undergoing infertility treatment, and to examine the relationships among these variables. This descriptive study was carried out between February and May 2024 with 152 individuals (76 couples) who applied to an in vitro fertilization center in Ankara and agreed to participate in the study. Data were collected using the Demographic Information Form, the Intolerance of Uncertainty Scale, the Infertility Stress Coping Scale, and the Spiritual Well-Being Scale. Statistical analyses were performed using the SPSS 27 package program. No statistically significant differences were found between male and female participants in terms of total scores on the Spiritual Well-Being Scale and the Intolerance of Uncertainty Scale (p>0.05). However, female participants had significantly higher scores on the active–confrontive coping method compared to male participants (p<0.05). Significant positive relationships were found between intolerance of uncertainty and the active-ignoring and passive-ignoring coping methods. In addition, a significant positive relationship was identified between spiritual well-being and meaning-based coping. No significant relationship was found between spiritual well-being and intolerance of uncertainty. These findings indicate that the infertility process should be addressed not only from a medical perspective but also with consideration of its psychosocial and spiritual aspects. In nursing care, it is recommended that couples be evaluated together while also considering gender-specific needs, and that interventions aimed at enhancing tolerance of uncertainty, supporting adaptive coping strategies, and strengthening spiritual well-being be planned.